Tıp Fakültesi Mezuniyet Töreni

Tıp Fakültesi Mezuniyet Töreni

Üniversitemiz Tıp Fakültesi 2017-2018 eğitim-öğretim yılı 4. Dönem mezuniyet töreni 28.06.2018 tarihinde Kütahya Dumlupınar Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi amfisinde büyük bir coşkuyla gerçekleştirildi. Törene Kütahya Valisi Ahmet Hamdi NAYİR, Hava Er Eğt. Tugay ve Garnizon Komutanı Hv. P. Tuğg. Bülent TATKAN, Belediye Başkanı Kamil SARAÇOĞLU, Cumhuriyet Başsavcısı Ali Ulvi YILMAZ, Dumlupınar Üniversitesi Rektörü ve Kütahya Sağlık Bilimleri Üniversitesi Rektör V. Prof. Dr. Remzi GÖREN, İl Jandarma Komutanı J. Alb. Tayfun DÜNDAR, İl Emniyet Müdürü Hasan ÇEVİK, Kütahya Ticaret ve Sanayi Odası (KÜTSO) Başkanı İsmet ÖZOTRAÇ, Kütahyalı iş adamları Rıza GÜRAL ile İsmet GÜRAL, bazı daire müdürleri, akademisyenler, öğrenciler ve aileleri katıldı.

Saygı duruşu ve İstiklal Marşının okunması ile başlayan törenin açılış konuşmasını Kütahya Sağlık Bilimleri Üniversitesi Rektör Yardımcısı ve Tıp Fakültesi Dekan Prof. Dr. Ahmet Hakan Vural yaptı. Prof. Dr. Ahmet Hakan VURAL “Fakültemizin kuruluşunun 10. Yılı ve 4. mezuniyet törenimizi gerçekleştirmenin gururunu ve mutluluğunu yaşıyoruz. Sevgili öğrencilerimiz, 6 yıl önce çekingen ama meraklı gençler olarak geldikleri fakültemizden, zorlu bir eğitimin sonunda kendilerine güvenen birer hekim olarak mezun oluyorlar; yaşamlarındaki önemli bir aşamayı başarıyla tamamlıyorlar. Onları bütün kalbimizle kutluyoruz. Sorumluluğunuz, yaratılmışların en mükemmeli olan insanın sağlığını korumak ve tedavi etmektir. İşiniz hem zor hem de çok değerli. Halka karşı içinizde daima sevgi ve nezaket besleyin, hastalarınıza iyi davranın, gülümsemenin gücünü kullanın! Tedavi için yalnız tıbbi bilgi yetmez. Tedavi hastaya saygı ile başlar, sevgi ile tamamlanır. Her hasta sırf insan olduğu için, insanlık onuru için, saygıyı zaten hak eder. Toplumda sizlere karşı yanlışlar yapılabilir. Şiddet göstermeksizin kuvvetli, zayıflık göstermeksizin yumuşak olun. Ne olursa olsun, başınıza ne gelirse gelsin umudunuz hiç tükenmesin” diyerek sürdürdüğü konuşmasını “mezunlarımızın değerli aileleri, uzun emekler sonrasında istenilen bir hedefe ulaşmanın haklı gururu ve mutluluğunu yaşıyorsunuz. Eğitimin kökleri acı, meyvesi tatlıdır. Bugün meyve zamanı, sevinme zamanı. Evlatlarınızla ne kadar gururlansanız hakkınızdır. Genç hekimler! Sizlerle gurur duyuyoruz. Bizlere bu gururu yaşattığınız için sizlere, bin bir güçlüklerle sizleri yetiştiren ailelerinize, hocalarınıza ve katılımlarıyla bizleri onurlandıran değerli konuklarımıza sonsuz teşekkür ediyorum. Sizleri, Tıp Fakültemizden uğurlarken meslek hayatınızda başarılar ve ömür boyu mutluluklar dilerim” diyerek tamamladı.

            Dönem birincisi Şeyma KAHYAOĞLU mezun öğrenciler adına yaptığı konuşmasında sağlıkta şiddete vurgu yaparak “unutulmamalıdır ki kendisinden mucizeler yaratması beklenen hekim de en nihayetinde bir insandır. Yorulmadan, uykusu gelmeden, acıkmadan, aralıksız hasta bakabilen bir robot veya makine değildir. Hekime ve sağlık çalışanlarına yönelik her türlü şiddete mesleğimize duyulan saygı ve itibarın yavaş yavaş yok oluşunu asla kabul etmiyor ve etmeyeceğiz” ifadelerini kullandı. Uzun, yorucu ve zorlu 6 yılın ardından hekim olarak mezun olmanın gururunu yaşadıklarını belirterek bu süreçte yanlarında olup kendilerine destek veren herkese teşekkürlerini iletti ve mezuniyet kütüğüne adının yazılı olduğu plaketi çaktı.

Dumlupınar Üniversitesi Rektörü ve Kütahya Sağlık Bilimleri Üniversitesi Rektör V. Prof. Dr. Remzi Gören konuşmasına mezunları tebrik ederek başladı ve “öğrencilerimizin yetişmesinde emekleri olan akademisyenlerimize ve ailelerimize çok teşekkür ediyorum. Hocalarımız, yetiştirdikleri meslektaşlarıyla ne kadar övünseler azdır” dedi. Devamında öğrencilere hitap ederek “sizler eleştirel düşünmeyi ve öğrenmeyi öğrenmiş, araştırma becerisi kazanmış, yaşam boyu okuma alışkanlığı edinmiş, özgüvenli, etik değerleri, erdemi, topluma ve en önemlisi insana karşı sorumluluk duygusu gelişmiş birer hekimsiniz. Çalışma hayatınızda birçok engelle karşılaşacaksınız. Dilerim ki bu engellerin hepsini aşabilesiniz. Diplomanızın size kazandırdığı hak ve yetkiyi asla ve asla kötüye kullanmayınız. İnsan hayatına mutlaka suretle saygı gösteriniz ve bilgilerinizi insanlık aleyhine asla kullanmayınız. Sizler toplumu tanıyan, toplumun sorunlarına duyarlılık gösteren akıl ve bilimsellikle hastalarınıza yaklaşan hekimler olarak güzel ülkemizde sağlıklı bir toplum oluşturma görevinizde dayanışma ve uyum içerisinde çalışmalısınız. Sizler bizim övüncümüz ve güvencemizsiniz” dedi. Son olarak kişisel özgürlüğe götüren yolların altını çizip “israf etmeyin,  bilgilerinizi daima güncelleyin, eğitim becerilerinizi geliştirin, şerefinizi koruyun, özel ve iş hayatınızı asla birbiriyle karıştırmayın, faal olun, sorumluluk alın, bedeniniz, ruhunuz ve gönlünüz hep aynı frekansta olsun, hayatınızı bütün kalbinizle veremeyeceğiniz hiçbir teşkilata vakfetmeyin” diyerek yeni mezunlara tavsiyelerde bulundu.

Kütahya Belediye Başkanı Kamil Saraçoğlu’nun konuşmasıyla tören devam etti. Hekim Sinan’ı yetiştiren Kütahya’dan mezun olmanın öğrencilere artı bir değer katacağını inandığını ifade eden Belediye Başkanı Kamil Saraçoğlu; “Kütahya Hekim Sinanların yetiştiği bir il. Hekim Sinan’ın yetiştiği ilden mezun olmak size farklılık katacaktır. Öğrencilerimizi ilimizden Kütahya’nın birer kültür elçileri olarak uğurlayacağız. Son dönemlerde sağlık bakımından, fiziki yapılanma noktasında ve eğitim konusunda da Türkiye önemli bir noktaya geldiğini hep birlikte görüyoruz. Avrupa’daki ve batıdaki örnek alabileceğimiz birçok ülkeden sağlık konusunda daha ileri noktadayız. Bunun da kıymetinin bilinmesini arzu ediyorum. Bu vesileyle aileleriniz ve sizleri tebrik ediyor, başarılarınızın devamını diliyorum” diyerek konuşmasını tamamladı.

Başarıyla mezun olan öğrencilerin sevinç ve mutluluklarını paylaştıklarını belirten Vali Ahmet Hamdi NAYİR konuşmasında; “öğrencilerimizin bugünkü mezuniyet başarısı hayatlarındaki başarı zincirinin son halkası. Öğrencilerimiz bugüne kadar eğitim hayatının her döneminde başarı kazanarak bir üst döneme geçtiler, en son tıp fakültesini kazanma başarısını gösterdiler, bu zorlu eğitimin sonunda da mezuniyet başarısını gösterdiler. İnşallah bundan sonraki dönemlerde de bu başarı zincirine yeni halkalar ilave ederek hem kendi hayatlarının hem de ailelerinin gururu olarak bu başarı zincirini tamamlamış olacaklar. Sizler önemli bir görevi tamamlayıp sağlık ordusuna katıldınız. 7’den 70’e, 7 gün 24 saat hepimizin ihtiyaç duyduğu bir hizmeti, sabrımızın da tükendiği bir zamanda sizlerin önüne gelip sizden hizmet bekleyeceğimiz bir alanda hizmet edeceksiniz. İnanıyoruz ki almış olduğunuz aile terbiyesinden, görmüş olduğunuz fakülte eğitimine kadar bu necip milletin ihtiyaç duyduğu önemli hizmeti yapabilecek bir kıvama ulaştınız. Bu anlamda bizleri, fakültenizi, üniversitenizi ve ailelerinizi mahcup etmeyeceksiniz. Dileğimiz o ki bu görev yaptığınız, okuduğunuz illeri unutmadan, buradaki arkadaşlıklarınızı, kazanımlarınızı da dikkate alarak hayatınız mutlu bir şekilde geçsin. Bu kazanımlarınızın size ömür boyu hayırlı uğurlu olmasını diliyoruz”, diyerek mezunları ve ailelerini emeklerinden dolayı kutladı.

Yeni mezunların Hipokrat andını okuması ve dönem temsilcilerinin bayrak- flama devir  teslimi ile devam eden törende, diplomaların verilmesinin ardından öğrenciler keplerini havaya fırlattı. Toplu halde kep atan mezunlar hem üniversiteden mezun olmanın hem de yeni bir hayata başlamanın heyecanını birlikte yaşadı.

Son Güncelleme Tarihi: 29 Haziran 2018, Cuma