Teset

Kütahya Sağlık Bilimleri Üniversitesi

KÜTAHYA’DA İLK DEFA “LAPAROSKOPİK PARSİYEL NEFREKTOMİ” AMELİYATI YAPILDI

10 Haziran 2024 Pazartesi - Görüntülenme: 140

Kütahya Sağlık Bilimleri Üniversitesi (KSBÜ) Tıp Fakültesi, Üroloji Anabilim Dalı (AD) hekimleri tarafından, Kütahya’da ilk defa “Laparoskopik Parsiyel Nefrektomi” ameliyatı yapıldı. 

KSBÜ Üroloji AD’den Doç. Dr. Mehmet Sevim ve Doç. Dr. Bekir Aras liderliğindeki cerrahi ekip tarafından gerçekleştirilen operasyon, başarılı bir şekilde sonuçlandı. “Laparoskopik Parsiyel Nefrektomi” yöntemiyle gerçekleştirilen cerrahi girişimde, hastanın böbreğindeki 2.5 cm'lik tümör başarılı bir şekilde tedavi edildi. Operasyon, böbrek kanlanmasını kapatmadan (non-iskemik) gerçekleştirildi.

“HASTALARIMIZIN TEDAVİ SÜRECİ DAHA KONFORLU VE HIZLI OLUYOR”

Doç. Dr. Mehmet Sevim, operasyonun başarılı geçtiğini ve hastanın sağlık durumunun iyi olduğunu belirtti. Sevim, “Bu yöntem günümüzde böbrek tümörlerinin tedavisinde tercih edilen bir yöntemdir. Bu teknikle, hastalarımızın tedavi süreci daha konforlu ve hızlı oluyor. ‘Laparoskopik Parsiyel Nefrektomi’ gibi ileri cerrahi teknikler, hastaların tedavi sürecini iyileştirirken, sağlık risklerini minimalize etmeyi amaçlar. Üroloji kliniğimiz, böbrek tümörleri gibi onkolojik hastalıkların tedavisinde etkili ve güvenilir bir sağlık hizmeti sunma misyonunu sürdürmektedir.” dedi. Kütahya Şehir Hastanesi'nin cerrahi ekibi, böbrek sağlığı alanındaki çalışmalarını sürdürerek, daha fazla hastaya umut olmayı hedefliyor.

“LAPAROSKOPİK PARSİYEL NEFREKTOMİ” NEDİR?

“Laparoskopik Parsiyel Nefrektomi”, kısaca kapalı ameliyat olarak da bilinen minimal invaziv bir cerrahi yöntemdir. Bu yöntemde, küçük bir kamera ve ince aletler kullanılarak ameliyat bölgesine erişilir. Tümör, böbrek kanlanmasını kapatmadan alındığı için böbrek dokusuna zarar verme riski azalır. Böylece hastanın sağlığı daha az etkilenir.

Twitter'da paylaş ( 0 )
Facebook'ta paylaş ( 0 )