Teset

Kütahya Sağlık Bilimleri Üniversitesi

ORGAN BAĞIŞI İÇİN FARKINDALIK SERGİSİ AÇILDI

07 Kasım 2023 Salı - Görüntülenme: 272

3-9 Kasım Dünya Organ Bağışı Haftası kapsamında, Kütahya Sağlık Bilimleri Üniversitesi (KSBÜ) ile Kütahya Dumlupınar Üniversitesi (DPÜ) Güzel Sanatlar Fakültesi iş birliğiyle KSBÜ Tıp Fakültesi ve Diş Hekimliği Fakültesi Dekanlık binasında organ bağışı konulu afiş sergisi açılışı gerçekleşti.

Uluslararası yarışma kapsamında sonuçlanan en başarılı 30 eserin sergilendiği afiş sergisine, Kütahya Belediye Başkanı Prof. Dr. Alim Işık, KSBÜ Rektörü Prof. Dr. Ahmet Tekin, DPÜ Rektörü Prof. Dr. Süleyman Kızıltoprak, akademik ve idari personel ile öğrenciler katıldı.

Program başlangıcında DPÜ Güzel Sanatlar Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Levent Mercin sergi hakkında bilgi verdi. Ardından protokol üyeleri konuşma yaptı.

"ORGAN NAKLİNDE TÜRKİYE ÇOK BAŞARILI"

KSBÜ Rektörü Prof. Dr. Ahmet Tekin yaptığı konuşmada, Türkiye'nin organ nakli konusunda, özellikle karaciğer nakli konusunda, uluslararası alanda başarı sıralamasında en önde yer aldığını ifade ederek sergi çalışmaları gibi toplumsal alanda farkındalık oluşturan bu tarz etkinlikleri önemsediklerini vurguladı. Rektör Tekin, bir tarafta insanları yaşatmak için büyük çaba sarf edenler olduğunu belirtirken bir diğer tarafta ise İsrail'in devlet terörü dolayısıyla binlerce masum canın öldüğünü hatırlattı.

SANAT VE SAĞLIĞIN ÖNEMİNDEN BAHSEDİLDİ 

DPÜ Rektörü Prof. Dr. Süleyman Kızıltoprak ise sanat ve sağlığın birleştiği noktalardan bahsederek bu tarz etkinliklerin Kütahya için büyük önem arz ettiğini ifade etti. Kızıltoprak ayrıca tarihsel bağlamda sanat değerlendirmesi yaptı.

"İNSANLARIN EN HAYIRLISI İNSANLARA FAYDALI OLANLARDIR"

Belediye Başkanı Prof. Dr. Alim Işık, organların fonksiyonunun öneminden bahsederek sanatın bu konuda sağladığı bilinçlendirme desteği hakkında konuşma yaptı. Işık ayrıca "İnsanların en hayırlısı insanlara faydalı olanlardır. İnsanlara zor zamanlarında destek olmak çok değerlidir." diyerek sergide emeği geçenlere teşekkür etti.
 
Programın sonunda Gazze'deki insanlık zulmüne karşı mesaj veren pankart açıldı.

Twitter'da paylaş ( 0 )
Facebook'ta paylaş ( 0 )