Teset

Kütahya Sağlık Bilimleri Üniversitesi

YENİ REKTÖRÜMÜZ PROF. DR. AHMET TEKİN GÖREVE BAŞLADI

20 Mart 2023 Pazartesi - Görüntülenme: 6669

Kütahya Sağlık Bilimleri Üniversitesi (KSBÜ) Rektörlük Devir Teslim Töreni gerçekleşti.

KSBÜ’nün Kurucu Rektörü Prof. Dr. Vural Kavuncu görevini, 2547 sayılı Yükseköğretim Kanununun 13. maddesi ile 3 sayılı Cumhurbaşkanlığı Kararnamesinin ikinci, üçüncü ve yedinci maddeleri gereğince atanan Prof. Dr. Ahmet Tekin'e devretti.

Akademik ve idari personellerin yer aldığı törende Prof. Dr. Vural Kavuncu ve göreve yeni başlayan KSBÜ Rektörü Prof. Dr. Ahmet Tekin tarafından konuşmalar gerçekleştirildi.

“ÜNİVERSİTEMİZİ DAHA İLERİYE TAŞIMAK İÇİN ÇABALAYACAĞIZ”

Rektör Prof. Dr. Ahmet Tekin, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve YÖK Başkanı Prof. Dr. Erol Özvar'a teşekkür ederek sözlerine şöyle devam etti: "5 yılı dolmamış bir üniversite olmasına rağmen ciddi bir ivmelenme yaşamış. Sağlık alanında deneyimimizi üniversitemize aktarmak için elimizden ne geliyorsa yapacağız. Rektör hocam bu bayrak yarışında bayrağı belli bir yere kadar taşıdı. Biz de bu bayrağı en güzel şekilde ileriye ulaştırma çabasında olacağız ve bizden sonraki gelene teslim edeceğiz. Arkadaşlarımızla birlikte üniversitemizi daha ileriye taşımak için çabalayacağız. Şimdiye kadar vermiş olduğunuz destekler için ve bundan sonraki vereceğiniz destekler için şimdiden teşekkür ediyorum. Hepinizi saygıyla selamlıyorum."

Prof. Dr. Vural Kavuncu ise yaptığı veda konuşmasında şunları söyledi: “2018 yılında atanmış bulunduğum Kütahya Sağlık Bilimleri Üniversitesi Kurucu Rektörlük görevini tamamladım, görevi bugün devrediyorum. Öncelikle yeni atanan Rektörümüze hayırlı olsun diyor, başarı dileklerimi iletiyorum. Görevler geçicidir, önemli olan görevlerin tesliminde alnımızın açık, kalbimizin ferah olması, geride anılacak eserlerin bırakılmasıdır. Bugün ben de bu duygular içerisindeyim.

Görevde geçen dört buçuk sene içerisinde yetkin bir akademik ve idari kadro oluşturduk. Bu süreçte gelişmiş bir üniversitede olması gereken tüm birimler kuruldu, gelecek 10 yıllık stratejimiz belirlendi, fiziksel gelişme alanlarımız netleşti. Kütahya’ya değer katacak yepyeni bir kampüs projesi ihale aşamasına geldi. Üniversite arazimiz içerisinde Sağlık Bakanlığı tarafından yapılacak yeni hastane ile birlikte şehrimiz estetik ve işlevsel bir sağlık kampüsüne kavuşmuş olacak.

Yeni ve güçlü akademik kadromuzla bölgemize nitelikli ve kapsamlı sağlık hizmeti sunuyoruz. Akademisyen hocalarımız bilimin ışığında şehrimizde en ileri tedavi yöntemleri uyguluyorlar. Bugün çevre illerden hasta sevki alır duruma geldik.

            Görev süremiz içerisinde şehrimize modern ve donanımlı, 71 Üniteli bir Ağız Diş Sağlığı Merkezi kazandırdık. İleri teknoloji ile dijital diş hekimliğini başlattığımız merkezde ülkemizde bir elin parmaklarını geçmeyecek sayıdaki üniversitede bulunan “Dijital Tasarım ve Protez Üretim Merkezini” kurduk. Teknisyenlerimiz, bu Merkezde açtığımız ruhsatlı laboratuvarda metal protez altyapı, porselen kaplama ve zirkonyum protezi üretiyorlar. Önce bölgemiz için sonra da uluslararası düzeyde tedarikçi olmayı ve yeni bir endüstriyel sektör oluşturmayı hedefledik.

Sıfır noktasından başladığımız araştırma altyapımız bugün ileri araştırmaların yapıldığı, TÜBİTAK ve TUSEB projelerinin yürütüldüğü gelişmiş bir Araştırma Merkezine dönüştü. Deneyimli akademisyenlerimizin öncülüğünde, kadromuza dahil ettiğimiz genç araştırıcılarla bilimsel yayınlarımızda da hızla yükselişe geçtik. Üniversitelerin ulusal bilim sıralamasındaki yerimiz 2019 yılında 189. iken, 2021 yılında 39 sıra yükselerek 150.’liğe geldi. Bu yükselişin önümüzdeki yıllarda da hızlı bir artış göstereceğini, 4 yıl içinde ilk 50’ye doğru ilerleyeceğini öngörüyorum. 

            Akademisyen sayımızın artması ile birlikte Üniversitemize yepyeni bölümler kazandırdık, eğitim verdiğimiz program sayısı 13 ten 39’a çıktı. Bu bölümlerin kurulması ile “Dil ve Konuşma Bozuklukları Tedavi Merkezi (DİLKOM)” ve “Engelsiz Yaşam Merkezi (Ergoterapi Merkezi)” vatandaşlarımızın hizmetine girdi. Öğrenci sayımız 2700’lerde iken bugün bu sayı 5000’nin üzerine çıktı, sağlık eğitiminde tercih edilen bir Üniversite haline geldik. Tıp Fakültemizin kendisinden daha önce kurulmuş pek çok tıp fakültesini geride bırakarak akredite olması gelinen aşamayı ifade etmesi açısından önemli bir göstergedir.

            Tüm bunlar bir ekip ruhu ile gerçekleşti. Üniversitemiz huzurlu ve mutlu bir ortamda, iletişim içinde olan bir kadro ile bugünlere geldi. Arkamızda gelecek yıllara umutla bakan, her geçen yıl gelişen ve büyüyen, çağdaş bir Üniversite bırakıyoruz. Gelecekte bu Üniversitenin nasıl bir değer ve kazanım olduğu daha da net ortaya çıkacak, bize de böyle bir Üniversitenin kurucu kadrolarında yer almış olmanın gurur ve mutluluğu kalacaktır. Başta Rektör Yardımcılarım, Genel Sekreterimiz, akademik ve idari yöneticilerimiz olmak üzere en üst düzeyden en yeni başlayan idari personelimize kadar tüm mesai arkadaşlarıma en içten teşekkürlerimi iletmek isterim. Bu vesile ile hepinizden bir kez daha yöneticiliğimden doğan haklarınızı helal etmenizi diliyorum.  

Sözlerime son verirken Kütahya Sağlık Bilimleri Üniversitesi kurucu Rektör görevini şahsıma takdir ederek bana bu onuru yaşatan Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’a şükranlarımı sunuyorum. Yeni göreve başlayan Rektör hocamızın da Üniversitemizi çok daha ileriye taşıyacağından kuşkum yok, çalışmalarında kolaylıklar diliyorum. Sözlerime son verirken hepinizi Allah’a emanet ediyorum.”

Twitter'da paylaş ( 0 )
Facebook'ta paylaş ( 0 )