Teset

Kütahya Sağlık Bilimleri Üniversitesi

KSBÜ’DEN HIMSS EURASIA 2022 SAĞLIK BİLİŞİMİ KONFERANSI VE FUARINA KATILIM

29 Kasım 2022 Salı - Görüntülenme: 968

HIMSS Eurasia 2022 Sağlık Bilişimi Konferansı ve Fuarı “Bilgi ve teknoloji yolu ile daha iyi sağlık” teması ile Antalya’da gerçekleştirildi. Toplantıya KSBÜ’den Rektör Danışmanı Dr. Öğr. Üyesi Ahmet Güven, Dr. Öğr. Üyesi A.Alper Efe ve Yusuf Öz katıldı.

HIMSS Eurasia 2022 Sağlık Bilişimi Konferansı ve Fuarı, “bilgi ve teknoloji yolu ile daha iyi sağlık” teması ile Antalya ATG Asteria Hotel’de gerçekleştirildi. Toplantı açılış konuşmalarının ardından;  ilk gün oturumlarında ‘Tele Sağlık’ yoluyla değer bazlı sağlık hizmeti sağlamak, sağlık verisinin hastalar için değere dönüşümü, sağlık yöneticilerinden sağlıkta dijital dönüşümün ipuçları ana temaları çerçevesinde değerli akademisyen, uygulayıcı ve özel sektör temsilcileri söz aldı.

İkinci gün oturumlarında; sağlık hizmetlerinde dijital becerilerin geliştirilmesi, dijital terapötikler sıradaki büyük yenilik mi? Yıkıcı değişim çağında sağlığın dijital dönüşümüne liderlik etmek ve başarmak, Biyomedikal ve sağlık araştırmalarında endüstrinin teknolojik dönüşümü, geleceğin sağlık hizmet sunumunda ufuk açıcı teknolojiler ve hastane uygulamaları, büyük sağlık verilerinin anonimizasyonu, yoğun bakım ve ameliyathane yönetim sistemlerinde bilişim teknolojileri gibi çerçeve konular etrafında sunumlar gerçekleştirildi. Ayrıca HIMSS sertifikasına sahip sağlık kuruluşlarıyla özel değerlendirme toplantısı ve “Şehir hastaneleri dijital dönüşüm” çalıştayı gerçekleştirildi.

Programın üçüncü ve son gününde ise; analitik verilerin inovasyonu ile sağlık sistemini geliştirmek, dijital dönüşüm kahramanları ve başarı öyküleri, ilaç ve tıbbi cihaz yönetiminde veriden bilgiye eylem stratejisi, dijitalleşme ile sağlık becerilerinin gelişmesi ve yeni nesil sağlık bilincinin inşası gibi konular etrafında uzman konuşmacılar söz aldı.

Fuar alanında ise sağlık bilişimi sektörünün ulusal ve uluslararası temsilcileri zengin görsel sunumları ile yer aldı. Fuara katılım gösteren firmalar genel olarak hastane bilgi yönetim sistemleri, nesnelerin interneti tabanlı tele-tıp enstrümanları, ağ cihazları, e-nabız entegrasyonlu teknolojileri, yapay zeka ile gözden hastalık teşhisi yapan cihazlar, sağlık kurumları için özelleşmiş haberleşme sistemleri, PACS sistemleri, uzaktan hasta takip sistemleri, büyük veri işleme yazılımları, klinik karar destek sistemleri, ilaç bilgi bankaları, sağlık akademik veri tabanları, uluslararası sağlık terminolojisi standartları ile ilgili STK’lar, bulut bilişim alt yapısı sunan servisler, akıllı hastane mobilyaları, sanal gerçeklik uygulamaları gibi alanlara yönelmiş olduğu gözlemlendi. KSBÜ ekibi, HIMSS Türkiye Direktörü Dr. İlker KÖSE ile sağlık bilişimi, sağlık bilgi sistemleri ve sağlıkta dijital dönüşüm, Sağlık 4.0 ve inovasyon konularında fikir alışverişinde bulunulan bir toplantı gerçekleştirdi.

Twitter'da paylaş ( 0 )
Facebook'ta paylaş ( 0 )