Teset

Kütahya Sağlık Bilimleri Üniversitesi

KSBÜ ARAŞTIRMACI AKADEMİSYENLERİNDEN ULUSLARARASI BOR SEMPOZYUMUNA KATILIM

07 Ekim 2022 Cuma - Görüntülenme: 1212

Kütahya Sağlık Bilimleri Üniversitesi (KSBÜ) Rektörü Prof. Dr. Vural Kavuncu, üniversitemiz araştırmacı akademisyenleri ile birlikte TENMAK-BOREN tarafından İstanbul Teknik Üniversitesi (İTÜ) ev sahipliğinde düzenlenen Uluslararası Bor Sempozyumuna katıldı.

Rektör Danışmanları Doç. Dr. Cansu Özbayer, Dr. Öğr. Üyesi Üyesi Bahar Çelik, KSBÜ Uygulama ve Araştırma Merkezi (KUYAM) akademisyenleri Doç. Dr. Derya Berikten, Öğr. Gör. Ezgi Kar, Öğr. Gör. Emirhan Bozoğlan'ın katılım sağladığı sempozyumda, üniversitemiz KUYAM Öğretim Üyesi Doç. Dr. Fatih Kar TENMAK-BOREN enstitüsünün davetiyle üniversitemizde yapılan kanser, ülser ve kireçlenme hastalıklarında bor ile yaptığı çalışmalarını sundu.

Emeği geçen başta T.C. Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez'i, bu toplantının düzenlenmesinde emeği geçenleri ve çalışmaları yürüten araştırmacı ekibi kutlayan Rektör Prof. Dr. Kavuncu Sempozyuma ilişkin şu açıklamalarda bulundu:

"Kütahya Sağlık Bilimleri Üniversitesi olarak gerek Kütahya'mızın zengin bor kaynaklarına sahip olması gerekse de üniversitemizin sağlık temalı olması dolayısıyla kendimize önemli gelişme alanlarından birisi olarak belirlediğimiz bor konusundaki çalışmaları sergilediğimiz bir kongreye daha katıldık. Geçmiş yıllarda uluslararası düzeyde olan "Sağlıkta Bor Çalıştayı"nı üniversitemizde düzenlemiştik ve orada da görüldü ki aslında borun gelecek vadeden, kanser alanında, tıbbi cihaz araç-gereçler alanında ve radyoterapi alanında başta olmak üzere ve bazı hastalıkların tedavisi anlamında çok önemli kullanım alanları olabilecek. Bunlar şu anda henüz deneysel düzeyde ve hayvan çalışmaları düzeyinde ama yakın gelecekte bunların önemli bir mesafe alacağını düşünüyoruz. Bu anlamda üniversitemizin merkezi araştırma laboratuvarında da değerli hocalarımızın çok önemli çalışmaları oldu. Bunlar dikkat çekti ve bugün İstanbul Teknik Üniversitesi ev sahipliğinde düzenlenen kongrede hocalarımız önemli çalışmalarını burada sundular. Biz de onlara eşlik ettik. Gelecekte de çalışmalarımız devam edecek."

Twitter'da paylaş ( 0 )
Facebook'ta paylaş ( 0 )