Teset

Kütahya Sağlık Bilimleri Üniversitesi

KSBÜ AKADEMİSYENLERİNİN BİLİMSEL PROJESİ TÜSEB TARAFINDAN DESTEKLENECEK

31 Ağustos 2022 Çarşamba - Görüntülenme: 856

Kütahya Sağlık Bilimleri Üniversitesi akademisyenlerinin bilimsel projesi Türkiye Sağlık Enstitüleri Başkanlığı (TÜSEB) tarafından desteklenecek.

TÜSEB tarafından kabul edilen projede KSBÜ Tıbbi Biyoloji Anabilim Dalı (AD)Öğretim Üyelerinden Prof. Dr. Azmi Yerlikaya proje yürütücüsü olarak yer alırken Tıbbi Biyoloji AD doktora öğrencisi Semih Şeker araştırmacı olarak görev alacak.

Prof. Dr. Azmi Yerlikaya projeye ilişkin verdiği demecinde, “Bildiğiniz üzere kanser, Dünya genelinde önemli bir halk sağlık sorunudur. Kanser araştırmalarına her geçen gün yeni keşif ve gelişmeler eklenmesine rağmen, kanserin üstesinden gelebilmek, yeni tedavi ve erken teşhis yöntemlerini geliştirebilmek için moleküler mekanizmaların daha kapsamlı araştırılması gerekmektedir. Biz de daha önce yapmış olduğumuz araştırmalarda, kanser tedavisinde kullanılan bortezomib isimli ilacın COS-7 hücrelerinde hem-düzenlenen inhibitörü (HRI) aktive ettiği ve akabinde protein sentezinin translasyon faktörü eIF2a fosforilasyonu aracılığıyla inhibe olduğunu keşfettik. TÜSEB A Grubu Acil AR-GE Proje Çağrısı kapsamında desteklenen projemizle bulgularımızı bir adım daha ileriye götürerek HRI inhibisyonu veya aktivasyonuyla birlikte 26S proteozom inhibisyonunun prostat kanseri hücrelerinde umut vaat eden bir kombine tedavi olup olmayacağı araştırılacaktır. Bununla birlikte HRI inhibitör ve aktivatörleri, bortezomibe karşı direnç kazanmış prostat kanseri hücreleri ile muamele edilerek HRI enzimi ile direnç mekanizmaları arasındaki bağlantılar araştırılacaktır. Aynı zamanda bu proje üniversitemiz doktora öğrencisi Semih Şeker’in tez konusu olarak değerlendirilecek olup tez çalışmasının tamamlanması adına da önemli katkı sağlayacak niteliktedir. Kabul edilen bu projemizin tüm çalışmaları üniversitemizin zengin altyapısı kullanılarak yürütülecektir” dedi.

Twitter'da paylaş ( 0 )
Facebook'ta paylaş ( 0 )