Teset

Kütahya Sağlık Bilimleri Üniversitesi

KSBÜ ÖĞRENCİLERİNDEN OTİZM FARKINDALIĞI İÇİN ÇALIŞMA

02 Nisan 2021 Cuma - Görüntülenme: 811

2 Nisan Dünya Otizm Farkındalık Günü kapsamında, Kütahya Sağlık Bilimleri Üniversitemiz (KSBÜ) Gediz Sağlık Hizmetleri MYO Çocuk Bakımı ve Gençlik Hizmetleri Programı öğrencileri, “Otizme Mavi Işık Yak” çağrısı doğrultusunda, otizm farkındalığı için çalışma yaptılar.

KSBÜ Gediz Sağlık Hizmetleri MYO Çocuk Bakımı ve Gençlik Hizmetleri Program Başkanı Öğr. Gör. Ahmet Yiğit Palas, KSBÜ olarak “Otizme Mavi Işık Yak” çağrısı doğrultusunda bir farkındalık çalışması yaptıklarını belirterek, “Birleşmiş Milletler, otizm konusunda farkındalık yaratmak ve sorunlara çözüm bulmak için, 2 Nisan’ı Dünya Otizm Farkındalık Günü olarak kabul etmiştir. ‘Otizme Mavi Işık Yak Kampanyası’nın (Light It Up Blue) 2009 yılından beri Türkiye elçisi olan Tohum Otizm Vakfı’nın çağrısı ile KSBÜ Gediz Sağlık Hizmetleri MYO Çocuk Gelişimi öğrencileri bu kampanyanın destekçisi olup, farkındalığın artmasına katkı sağlamayı amaçlıyorlar.” dedi.

OTİZM NEDİR?

Otizm spektrum bozukluğu, doğuştan gelen veya yaşamın ilk yılları içinde ortaya çıkan, yaşam boyu devam eden; sosyal etkileşimde yetersizlik, kişinin etrafıyla sözel ve sözel olmayan şekilde uygun ilişki kuramaması, sınırlı tekrarlayıcı davranışlar ve ilgi alanları ile seyreden karmaşık bir nöro-gelişimsel farklılıktır.

OTİZM HER 50 ÇOCUKTAN 1’İNDE GÖRÜLEBİLİYOR

Görülme sıklığı her geçen gün giderek artan otizm spektrum bozukluğu, ülke, ırk, kültür ya da sosyo-ekonomik düzey açısından fark gözetmeksizin dünyaya gelen her 88 çocuktan 1’inin otizmli olduğu söyleniyor. Hatta bazı kaynaklara göre her 50 çocuktan 1’inin otizmli olduğu belirtiliyor.

Twitter'da paylaş ( 0 )
Facebook'ta paylaş ( 0 )