Teset

Kütahya Sağlık Bilimleri Üniversitesi

“AFET RİSKİNE KARŞI HEP BİRLİKTE”

01 Nisan 2021 Perşembe - Görüntülenme: 769

Kütahya Sağlık Bilimleri Üniversitemiz (KSBÜ) ile T.C. Kütahya Valiliği İl Afet ve Acil Durum Müdürlüğü (AFAD) arasında “Afet Farkındalık Eğitimi İş Birliği Protokolü” imzalandı. Protokol sonrası, ‘2021 Afet Eğitim Yılında afet riskine karşı hep birlikte!” mesajı verildi.

KSBÜ Rektörü Prof. Dr. Vural Kavuncu ve Kütahya AFAD İl Müdürü Ahmet Ali Artun arasında imzalanan protokol esnasında Genel Sekreter Kutlu Önal ve AFAD görevlisi Ramazan Çöllü yer aldı.

Protokol ile KSBÜ ve AFAD arasında “2021 Türkiye Afet Eğitim Yılı” kapsamında yürütülecek afet farkındalık faaliyetleri, afet ve acil durum ile sivil savunma faaliyetlerine ilişkin iş birliği amaçlanıyor. Aynı zamanda ülke düzeyinde afet ve acil durum farkındalığının arttırılarak afet risklerinin azaltılmasına yönelik iş birliği de hedefleniyor.

“DEPREMİN İLK 6 SAATİ BİR HAYAT MESELESİ”

Protokol sonrası KSBÜ Rektörü Kavuncu, AFAD tarafından hazırlanan ve afetlerle ile ilgili olan şu mesajı verdi: “Afetler, özellikle deprem Türkiye’nin ve ilimizin bir gerçeği. Bu gerçeğe hazırlıklı olmak sadece bizi değil, birçok kişiyi kurtaracak güçte! İşte bu nedenle depremin ilk 6 saati bir hayat meselesi! Afet öncesi hazırlıkları, sırası ve sonrasında yapılacak doğru davranışları öğrenmek çok önemli! 2021 yılı ülkemizde ‘Afet Eğitim Yılı’ olarak ilan edildi. Hepimiz AFAD’ın ‘Afet Farkındalık Eğitimlerine’ katılarak kendimizi geliştirelim. 2021 Afet Eğitim Yılında, afet riskine karşı hep birlikte!”

AFET ACİL DURUM ÇANTASI HAKKINDA BİLGİ VERİLDİ

AFAD İl Müdürü Artun ‘Afet Acil Durum Çantası’ ile ilgili bilgiler vererek şunları söyledi: “Ülkemiz çok büyük bir coğrafya ve zaman zaman afete dönüşebilecek tehlikeler yaşanmakta. Bunların en büyüklerinden birisi deprem. Depreme karşı bireysel anlamda alınabilecek tedbirlerden birisi de ‘Afet Acil Durum Çantası’nın hazırlanması. Bu yönde, ‘2021 Türkiye Afet Eğitim Yılı’nda tüm vatandaşlarımıza afet farkındalığı eğitimleri verirken anlattığımız hususlardan birisi de ‘Afet Acil Durum Çantası’nın hazırlanması. Bu çanta depremin ilk 72 saatinde bizi hayatta ve ayakta tutacak bir tedbirdir. O yüzden kıymetli hocama bu çantayı hediye etmek istiyorum.”

Twitter'da paylaş ( 0 )
Facebook'ta paylaş ( 0 )