Teset

Kütahya Sağlık Bilimleri Üniversitesi

ULUSLARARASI FİRMADAN TAVŞANLI SAĞLIK HİZMETLERİ MYO'YA STERİLİZASYON CİHAZI BAĞIŞI

31 Mart 2021 Çarşamba - Görüntülenme: 1899

Kütahya Sağlık Bilimleri Üniversitemiz (KSBÜ) Tavşanlı Sağlık Hizmetleri MYO’nun Dezenfeksiyon, Sterilizasyon ve Antisepsi (DSA) eğitim laboratuvarının açılış töreni gerçekleşti. Törende uluslararası firma ASP’ye, Tavşanlı Sağlık Hizmetleri MYO’ya bağışladıkları sterilizasyon cihazı için teşekkür edildi. Bu cihazdan Türkiye’de toplam 5 adet bulunuyor.

Açılış törenine KSBÜ Rektörü Prof. Dr. Vural Kavuncu, Tavşanlı Kaymakamı Erdoğan Kanyılmaz, Tavşanlı Belediye Başkanı Mustafa Güler, Rektör Yardımcılarımız Prof. Dr. M. Cem Algın, Prof. Dr. Duygu Perçin Renders ve Prof. Dr. Ahmet Çekirdekçi, Tavşanlı Cumhuriyet Başsavcısı Fatih Kocaman, KSBÜ Genel Sekreteri Kutlu Önal, Tavşanlı SHMYO Müdürü Dr. Öğr. Üyesi İsmail Saraçoğlu, AK Parti İlçe Başkanı Bilal Kıyak, Kuruçay Belde Belediye Başkanı Erhan Demiray ve diğer protokol üyeleri ile birlikte ASP firması İsviçre Temsilcisi Zübeyde Diepenbrock ve Ali Balahoroğlu, Prima Medikal firmasından Serkan Mercan, basın mensupları ve davetliler katıldı.

Tavşanlı Sağlık Hizmetleri MYO DSA’ya ait eğitim laboratuvarının açılış töreni konuşmasını KSBÜ Rektörü Prof. Dr. Vural Kavuncu yaptı. KSBÜ Rektörü Kavuncu, Üniversitemiz çalışmaları hakkında genel bir bilgilendirme yaparak, Tavşanlı Sağlık Hizmetleri MYO’nun kısa sürede göstermiş olduğu başarılı büyümeden bahsetti.

ASP FİRMASINA TEŞEKKÜR EDİLDİ

Türkiye’de toplam 5 adet bulunan sterilizasyon cihazlarından Sterrad 100NX’in, uluslararası ASP firması tarafından Tavşanlı Sağlık Hizmetleri MYO DSA eğitim laboratuvarlarına bağışlanmasından dolayı duyduğu memnuniyeti dile getiren Rektör Kavuncu, “Burada, sadece bu tören için İsviçre’den gelen uluslararası ASP firması temsilcisi Zübeyde Hanım, yine aynı firmanın İstanbul Temsilcisi Ali Bey ile kurulumu gerçekleştiren Türkiye Distribütörleri için özel bir parantez açmak istiyorum. ASP firması ileri sterilizasyon cihazları tasarlayan ve üreten uluslararası ticari prestiji ve tanınırlığı çok yüksek olan bir firma. Yine ne şanslıyız ki Kütahya’nın öz evladı olan ve Üniversitemizde Rektör Yardımcılığı görevi yürüten Prof. Dr. Duygu Perçin Renders Hocamız; Dezenfeksiyon, Sterilizasyon, Antisepsi Derneği Başkanlığının yanı sıra uluslararası bir dernek olan ‘World Federation for Hospital Sterilisation Sciences (WFHSS) Başkan Yardımcılığı görevini yürütüyor. Bu donanımı ile birlikte Tavşanlı’da aynı isimli bir programın açılmasına öncülük yaptı, bir nevi bu programın hamisi oldu. Bu sorumluluğu içerisinde ASP firması aracılığı ile program öğrencilerinin en ileri eğitim alabilecekleri bir laboratuvara sahip olmamızı sağladı. Bu nedenle huzurlarınızda kendisine de teşekkürü bir borç bilirim. Biz Üniversitemizin her bir eğitim programını en üst düzeyde olacak şekilde planlıyoruz.” dedi.

“KAMPÜS ALANI VE YENİ BİR EĞİTİM BİNASI İÇİN DESTEK BEKLİYORUZ”

Tavşanlı’daki eğitim binasının sadece iki programın birinci sınıfları için yeterli olduğunu ifade eden Rektör Kavuncu, “Gün geçtikçe daha da büyüyecek olan Tavşanlı Sağlık Hizmetleri MYO’ya kampüs alanı ve yeni bir eğitim binası için destek bekliyoruz. İlimizdeki hastane ve sağlık merkezlerindeki bazı alanların da kullanılması ile en çok dört program için eğitim altyapısı sağlayabiliyoruz. Halbuki şu anda bile elimizde açılmasına izin verilmiş toplam 8 programımız var. Eğer bir kampüs alanımız ve eğitim binalarımız olsa kısa sürede bu programları aktif hale getirmemiz ve ilçeye ciddi bir katkı sağlamamız mümkün. Söylemek isterim ki yerel erklerin katkıları ile Gediz ve Simav ilçelerimizde bu anlamda önemli mesafeler kaydettik, iki ilçemizde de kampüs alanlarımıza kavuştuk. Açıkça ifade edeyim, nerede imkan bulursak en hızlı ve en çok o ilçemizde büyüyeceğiz. Tavşanlılı idarecilerimize ve erklere bu vesile ile mesajımı iletmek isterim, bize tercihen şehir içinde olmak üzere bir kampüs alanı tahsisine ardından da binalarımızın yapılmasına ihtiyacımız var, bunun için yerelde çözüm bekliyoruz.” diye konuştu.

REKTÖR YARDIMCISI PERÇİN RENDERS: DSA PROGRAMI TÜRKİYE’DE NADİR PROGRAMLARDAN BİRİ

KSBÜ Rektör Yardımcısı ve aynı zamanda Dezenfeksiyon, Sterilizasyon ve Antisepsi (DAS) Derneği Başkanı Prof. Dr. Duygu Perçin Renders, Tavşanlı Sağlık Hizmetleri MYO DSA programı hakkında genel bir bilgilendirme yaparak, “DSA Programı 2020-2021 Eğitim Öğretim yılında 41 öğrenci ile eğitime başlamıştır. Pandemi nedeniyle eğitim yüz yüze yapılamasa da öğrencilerimizin uygulama eğitimleri için kullanacakları laboratuvarın hazırlığı hız kesmeden devam etmektedir. Bu program Türkiye’de nadir programlardan biridir. Sağlık kuruluşlarında dezenfeksiyon sterilizasyon hizmetlerini yürütecek personelin eğitimi için planlanmıştır. Bu hizmetlerin ne kadar önemli olduğu Covid- 19 pandemisinde bir kez daha anlaşılmıştır. Dünyada dezenfeksiyon ve sterilizasyon alanında çalışan kişilerin eğitimleri genellikle hizmet içi eğitimler ve sertifikasyon programlarıyla yapılmaktadır. KSBÜ olarak bu alanda eğitimli personelin önemini çok iyi biliyoruz. Ön lisans düzeyinde dezenfeksiyon sterilizasyon personel eğitimi, alanda hizmet veren global firmaların da takdirini ve beğenisini toplamıştır. Bu takdirin önemli bir örneği de Advanced Sterilization Products’dan (ASP) gelmiştir. ASP firması verdiğimiz eğitime olan güven ve takdirlerini maliyeti yaklaşık 60 bin dolar olan STERRAD 100NX cihazı bağışlayarak somutlaştırmıştır. ASP enfeksiyon önlemeye yönelik ileri teknolojiler üretmeye kendini adamış önemli global firmalardandır. STERRAD hidrojen peroksit plazma sterilizasyon teknolojisi ASP tarafından dünyaya tanıtılmış olan, düşük sıcaklıkta sterilizasyon ihtiyacına kesin çözüm üreten, hastanelerde yüksek sıcaklıkta sterilizasyona bağlı maliyetleri düşüren son derece yararlı bir teknolojidir. STERRAD 100NX cihazını karşılıksız olarak üniversitemize bağışlayan ASP firmasına, firmayı temsilen açılışımızı onurlandıran Zübeyde Diepenbrock ve Ali Balahoroğlu’na, cihazın kurulumunu gerçekleştiren Türkiye distribütörü Prima Medikal’e sonsuz teşekkürlerimizi sunarız.” dedi.

MÜDÜR SARAÇOĞLU: TAVŞANLI SAĞLIK HİZMETLERİ MYO’DA 2000 ÖĞRENCİ ÖNGÖRÜYORUZ

Tavşanlı Sağlık Hizmetleri MYO Müdürü Dr. Öğr. Üyesi İsmail Saraçoğlu, yüksekokulun çalışmalarından bahsederek, “Yüksekokulumuz, YÖK’ün 16 Ocak 2020 tarihli toplantısında onaylanarak 3 bölüm ve 7 programı ile, Tavşanlı ilçesinin ikinci üniversitesi olarak faaliyetlerine başlamıştır. Başta Sayın Rektörümüz ve üniversite yönetimimizin desteği ve üstün gayretleriyle çok kısa sürede hızlı bir yapılanma süreci geçirdik. Akademik kadromuzda şu anda 6 doktor öğretim üyesi ve 7 öğretim elemanından oluşan 13 öğretim elemanı bulunmaktadır.  Geçtiğimiz tercih döneminde Dezenfeksiyon, Sterilizasyon ve Antisepsi Programı ve Fizyoterapi Programına ilk öğrenci alımlarımızı gerçekleştirdik. Her iki programımızda tercih edilen ve ihtiyaç duyulan programlar olduğu için yüzde 100 doluluk oranına ulaştı. Okulumuzda şu anda eğitimlerine devam eden 81 kayıtlı öğrencimiz bulunmakta. Ayrıca önümüzdeki tercih döneminde, ülkemizdeki önemli bir ihtiyacı karşılayacak olan ve tercih edilebilirliği yüksek programlardan olan Ağız ve Diş Sağlığı Programı ile Türkiye’de sadece 5 programdan biri olan Ergoterapi Programına öğrenci alımı gerçekleştireceğiz. İlk defa öğrenci alımı yapacağımız yeni programlarımızla birlikte önümüzdeki yıl 240; bir sonraki yıl da 360 öğrencimiz olacak. Ayrıca, ilerleyen yıllarda tüm programlarımıza öğrenci alımını gerçekleştirerek, okulumuzun 2000 öğrenci mevcuduna ulaşabileceğini de öngörüyoruz. ASP firmasına cihaz bağışlarından dolayı çok teşekkür etmek istiyorum.” ifadelerini kullandı. 

Protokol ve firma yetkililerinin teşekkür konuşmalarının ardından, eğitim laboratuarının açılış töreni gerçekleşti. Tavşanlı Sağlık Hizmetleri MYO’ya katkıda bulunanlara plaket takdim edildi. Yüksekokulu gezen davetliler, başarılı çalışmalardan dolayı okul yönetimini tebrik etti.

Twitter'da paylaş ( 0 )
Facebook'ta paylaş ( 0 )