Teset

Kütahya Sağlık Bilimleri Üniversitesi

DÜNYA OBEZİTE GÜNÜ

04 Mart 2021 Perşembe - Görüntülenme: 432

Gelişmiş ve gelişmekte olan ülkelerde çağımızın en önemli hastalıklarından biri obezite olarak kabul edilmektedir. 4 Mart Dünya Obezite Gününde amaç kronik bir hastalık olarak kabul edilen obezite konusunda toplumda farkındalık yaratmaktır. Obezite; günümüzde önlenebilir ölümlerin, sigaradan sonra gelen ikinci en önemli nedenidir.

Sağlıklı bir insanın vücudunun yaklaşık yüzde 20-25’i yağ dokusundan oluşur. Bu oranların biraz üzerinde yağ dokusuna sahip olmak “kilo fazlalığı”, çok daha fazla yağ dokusuna sahip olmak ise şişmanlık, yani “obezite” olarak adlandırılır.  

Vücut ağırlığını (kg) boyunun karesine (m2) bölerek elde ettiğimiz rakam bize Beden Kitle İndeksi (BKİ) değerini verir. Sağlıklı bir insanın BKİ değeri 18-25kg/m2 arasında olmalıdır. Bu değerin 25-29,9kg/m2 olması kilolu olmak, 30kg/m2 üzerinde olması ise obezite demektir. Ayrıca diyetisyenler obeziteyi belirlemek için bel çevresi, bel / kalça oranı gibi farklı ölçüm ve tekniklerden de faydalanır.  

Obezite, başta şeker hastalığı ve insülin direnci olmak üzere kalp-damar hastalıkları, yüksek tansiyon, yüksek kolesterol düzeyleri, inme, çeşitli kanserler, uyku-apne sendromu, karaciğer yağlanması, reflü, depresyon, eklem ve hareket sorunları gibi birçok sağlık sorununun gelişmesine de neden olmaktadır. Yol açtığı tüm bu sağlık sorunları nedeniyle toplumların sağlık bütçeleri üzerinde de büyük yük oluşturmaktadır. Sağlıklı beslenme ve düzenli fiziksel aktivite ile obeziteden kaçınmak mümkündür.  

Dr. Öğr. Üyesi Hilal Hızlı Güldemir

KSBÜ SBF

Beslenme ve Diyetetik Bölüm Başkanı

Twitter'da paylaş ( 0 )
Facebook'ta paylaş ( 0 )