Teset

Kütahya Sağlık Bilimleri Üniversitesi

SAĞLIK KAHRAMANLARIMIZA HATIRA ORMANI

11 Kasım 2020 Çarşamba - Görüntülenme: 1507

11 Kasım Milli Ağaçlandırma Günü kapsamında Kütahya Sağlık Bilimleri Üniversitemiz (KSBÜ), T.C. Orman Genel Müdürlüğü Kütahya Orman Bölge Müdürlüğü ile birlikte, pandemi dönemi üstün fedakârlık gösteren sağlık çalışanlarımız için “Sağlık Kahramanları Hatıra Ormanı” isimli bir hatıra ormanı oluşturdu.

KSBÜ- 2020 yılına damga vuran pandemide, en ön saflarda mücadele gösteren sağlık çalışanlarımız için “Sağlık Kahramanları Hatıra Ormanı” adında, Evliya Çelebi Yerleşkesi karşısında bulunan yurtlar bölgesinde hatıra ormanı yapıldı. Hatıra ormanı programına; Kütahya protokolü, sağlıkçılar, orman personelleri ve çok sayıda davetli katıldı. Etkinlikte Kütahya protokolü günün önemi adına konuşma gerçekleştirdi. 

ORMAN MÜDÜRÜ KESKİN: BU ORMANLA SAĞLIK ÇALIŞANLARIMIZA ŞÜKRANLARIMIZI SUNMAK İSTEDİK

Kütahya Orman Bölge Müdürü Hasan Keskin, insanlarımızın pandemiyle çok ciddi mücadele verdiklerini belirterek, “Başta sağlık çalışanları olmak üzere bu salgından dolayı hayatını kaybedenlere Cenabı Allah’tan rahmet, tüm hastalarımıza da acil şifalar diliyorum. Bu ormanı oluştururken, canları pahasına fedakârca görev yaparak hastalara şifa olmaya çalışan sağlık kahramanlarımızın hatırasını yaşatmak ve böylelikle onlara şükranlarımızı sunmak istedik.” dedi.

REKTÖR KAVUNCU: SAĞLIK KAHRAMANLARI ORMANI TARİHE BİR NOT DÜŞECEK ÖZELLİKTE

KSBÜ Rektörü Prof. Dr. Vural Kavuncu, konuşmasına emeklerinden dolayı orman çalışanlarına teşekkür ederek başladı. Rektör Kavuncu,  “Öncelikle bu kampanya nedeniyle tüm Türkiye’de ve özelde de Kütahya’mızda bu işin mutfağında olan, bu işin alın terini döken çok değerli orman işçilerimiz, şefleri, müdürlerine ülke olarak minnettarız. Çok ağır koşullarda çalıştıklarını biliyoruz. Yerine göre onlar da yaşamlarını feda ediyorlar ve bu vesileyle orman şehitlerini de rahmetle, minnetle anıyoruz. Bugün buradaki etkinliğin çok özel başka bir anlamı daha var. Bu ormanın ismi ‘Sağlık Kahramanları Ormanı’. Elbette sağlıkçılarımız bunu hak ediyorlar. Özellikle pandemi döneminde ve böyle kriz dönemlerinde görüldü ki, sağlıkçılar insanlara aile şefkati içerisinde sağlıklarına kavuşmaları için fedakârca çalışmalarını yürütüyorlar. Bu çalışmalar her türlü takdirin üstündedir ama burada bugün oluşturulan bu fidanlık, yarının ormanı mutlak surette güne ve tarihe bir not düşecek özellikte ve emeklerin karşılığını bir nevi manevi karşılık olmak üzere değer bulacaktır. Ben bu vesile ile tekrar hayatlarını da bu yolda kaybetmiş olan sağlık şehitlerimizi de saygı ve minnetle anıyorum.” şeklinde konuştu.

BLD. BAŞKANI IŞIK: KÜTAHYA TÜRKİYE’NİN YEŞİL İLLERİNDEN BİRİSİ

Kütahya Bld. Başkanı Prof. Dr. Alim Işık, kişi başına düşen yeşil alan miktarına dikkat çekti. Işık, Kütahya’yı örnek göstererek şunları söyledi:“Dünya Sağlık Örgütü tavsiyelerine göre kişi başına şehirlerde düşecek olan yeşil alan miktarı, 10 ila 15 metrekare arası. İlimiz bu anlamda ciddi çalışmalar sonucu iyi bir durumda. Kütahya olarak kişi başına düşen ortalama yeşil alanımız 14 metrekare. Yani Türkiye’nin iyi illerinden ve yeşil illerinden birisiyiz ama bunun artırılması gerektiği ve gelecek nesillere daha yeşil ve temiz bir ülke bırakılması adına hepimizin çalışması gerektiği görüşünde hemfikirim. Ben özellikle böyle bir kalıcı eserin sağlık çalışanlarımıza atıfta bulunularak, onlar adına hatıra ormanı olarak isimlendirilmesini ayrıca anlamlı buluyorum. Bu pandemi sürecinde gerçekten olağanüstü çaba gösterdiler. Büyük fedakarlıklarda bulundular. Haklarını helal etsinler. Emeği geçen herkese de çok teşekkür ediyorum.”

VALİ YARDIMCISI ERTEKİN: SAĞLIK ÇALIŞANLARIMIZIN HAKKINI ÖDEMEMİZ MÜMKÜN DEĞİL

Kütahya Vali Yardımcısı Halil İbrahim Ertekin yaptığı konuşmadadoğanın dengesinin önemini vurgulayarak, “Bu tören, birçok açıdan anlamlı. Tabiat anlamında, doğa anlamında. Doğanın kendi içinde ekolojik bir dengesi var, bunu bozuyoruz. Bu bozma, geçmişten beri bazen sel afeti oluyor, bazen başka bir şey olabiliyor.” dedi. Ertekin konuşmasına şöyle devam etti: “Bu buluşmadaki önemli bir konu, günümüzdeki salgınla mücadelede çok ciddi bir uğraş veren sağlık çalışanlarımıza bu ormanın atfedilmesi çok değerli. İnşallah bundan sonra bu alanın her türlü bakımı ve düzenlemesi de takip edilerek çok güzel bir ormana dönüşeceğini düşünüyorum. Salgınla mücadelede sağlık çalışanlarımız hep ön sırada oldu. Bizzat hastayla temas içinde olan sağlık çalışanlarımızın hakkını ödememiz mümkün değil.”

Protokol konuşmaları ardından fidan dikimi hakkında bilgilendirme yapıldı. Kütahya İl Müftüsü Hüseyin Demirtaş’ın fidan duası sonrası alana geçilerek, dikim gerçekleşti. A’dan Z’ye tüm yaş grupları, pandemi kurallarına dikkat ederek sağlık çalışanları adına fidanları toprakla buluşturdular.

Bu program sonrası Kümaş Fabrikası dikim alanına geçilerek, ağaçlandırmaya devam edildi.

Twitter'da paylaş ( 0 )
Facebook'ta paylaş ( 0 )