Teset

Kütahya Sağlık Bilimleri Üniversitesi

ÖĞRENCİMİZ İZMİR’DEKİ ARAMA KURTARMA ÇALIŞMALARI HAKKINDA DENEYİMİNİ PAYLAŞTI

09 Kasım 2020 Pazartesi - Görüntülenme: 419

Kütahya Sağlık Bilimleri Üniversitemiz (KSBÜ) Medikal Kurtarma Topluluğu (MEKUT) Başkanı Muhammed Güzel, İzmir’deki arama kurtarma çalışmalarında yer alarak, yaşadıklarını paylaştı.

KSBÜ-Depremin ardından arama kurtarma çalışmalarında yer almak için memleketi Şanlıurfa’dan İzmir’e geçtiğini belirten KSBÜ öğrencimiz Muhammed Güzel, “Olay yerine ulaştığımda, gittiğim ilk enkaz Emrah Bey Apartmanı’ydı. Birinci günümü orada geçirdim.  Bu binada gece vakti İdil kızımız bulundu. Kurtarma işlemi yaklaşık bir buçuk saat sürdü. İlk büyük deneyimimi orada yaşadım.” dedi.  

“KSBÜ’DEN ALDIĞIM EĞİTİM ETKİLİ OLDU”

İdil’in kurtarma çalışmaları hakkında bilgi veren MEKUT Başkanı Güzel, “AFAD ekipleri birini bulduklarını söylediler. Hemen ardından UMKE ekipleri oraya yöneldi. Yaralının ambulansa ulaştırılması için güvenlik koridoru oluşturuldu. Gözlemlediğim kadarıyla ambulanstan sürekli malzeme gidiyordu. Örneğin afetlerde kullanılan izotonik su. Ambulanstan bayağı bir malzeme eksildi. Tabii bu arada üniversitede almış olduğum eğitimler de göz önünde bulundurarak, ‘Bu ambulans birazdan yaralıyı hastaneye götürecek. Yolda ona lazım olan malzemelerin çoğu tüketildi enkazda.’ şeklinde düşündüm. Hemen ambulans görevlileri ile konuştum. Eksik malzemeleri saydılar. Ben de ne lazımsa teminatını sağladım. KSBÜ’den aldığım eğitim etkili oldu.” şeklinde konuştu.

“FARKLI GÖREVLER ÜSTLENDİM”

Sağlık çalışanlarının üstün performans sergilediklerini vurgulayan Muhammed Güzel, “60 saat sahada görevli olan doktor çalışmamı gördükten sonra, bana bir görev verdi. Ambulansa eşlik edebilecek motorlu bir polisin sağlanmasını iletti. Yol güzergahındaki kavşakların tutulmasını söyledi. Ben hemen o vazifeyi etrafta bulunan sorumlu polislere aktardım. Orada malzeme temini ve polisler ile sağlık ekipleri arasındaki iletişim koordinasyonunu sağladım. Bir damla katkım olmuşsa ne mutlu bana.” diye yaşadıklarını aktardı.  

AYDA’NIN KURTARILIŞINA TANIK OLDU

Öğrencimiz Güzel, Ayda’nın kurtarılışına tanık olduğunu ifade ederek şöyle devam etti: “Ayda kızımızın çıkarıldığı gün de ben oradaydım. Orada da ambulans vardı ve malzemeleri yeterliydi. Oranın ambulansı da Kütahya 112’den olduğu için tanıştık ve ben yine güvenlik koridoruna dahil oldum. Ayda çıkarılırken yine polislerin koordinasyonunda görev aldım. Kavşakların tutumunda doktorların vermiş olduğu talimatlar doğrultusunda bunu polislere aktardım. Hatta polisler enkazdan birinin çıkacağını ilk benden duymuşlardı. Enkazın yerinin tarifini yaptım. Bu şekilde faydam dokunmuş oldu diye düşünüyorum. Ayda büyük mucize oldu.”

Muhammed Güzel, KSBÜ ile sürekli iletişim halinde kaldığını belirterek, “MEKUT Danışmanı Dr. Öğr. Üyesi Emine Kadıoğlu ve Sağlık, Kültür ve Spor (SKS) Daire Başkanı Öğr. Gör. Sinan Darcan ile sürekli telefonlaştık. Üniversitemiz adına gerekli destekleri sağladılar. Çok teşekkür ediyorum üniversiteme.” dedi.

Twitter'da paylaş ( 0 )
Facebook'ta paylaş ( 0 )