Teset

Kütahya Sağlık Bilimleri Üniversitesi

AMFİLERİN İSİMLENDİRME TÖRENİ DPÜ’DE DEVAM EDİYOR

01 Ekim 2020 Perşembe - Görüntülenme: 561

Kütahya Sağlık Bilimleri Üniversitemiz (KSBÜ) tarafından Kütahya ve ülkemize değer katan kültür hazinelerimizin isimlerini yaşatmak ve nesilden nesile aktarmak için gerçekleştirilen amfilerin isimlendirme töreni, Dumlupınar Üniversitesinde (DPÜ) düzenlenen Ahmet Yakupoğlu Sempozyumu ile devam ettiriliyor. DPÜ tarafından Ahmet Yakupoğlu ismi bir amfiye verildi. Sempozyuma KSBÜ Rektörümüz Prof. Dr. Vural Kavuncu da katılım sağladı.

DPÜ tarafından Güzel Sanatlar Fakültesinde “Ahmet Yakupoğlu Anısına 3. Uluslararası Sanat ve Tasarım Sempozyumu” düzenlendi. Sempozyuma Kütahya Valisi Ali Çelik, Kütahya Hava Er Eğitim Tugay ve Garnizon Komutanı Necati Gündüz, Kütahya Belediye Başkanı Prof. Dr. Alim Işık, DPÜ Rektörü Prof. Dr. Kâzım Uysal, KSBÜ Rektörü Prof. Dr. Vural Kavuncu, protokol üyeleri ve çok sayıda davetli katıldı.

Sempozyum Ahmet Yakupoğlu’nun hayatının anlatıldığı video ile başladı.

MANEVİ KIZI SÖKMENER: “YAKUPOĞLU KÜTAHYA’NIN AHMET ABİSİYDİ”

Yakupoğlu’nun manevi kızı Havva Sökmener, pandemi dolayısıyla video konferans yöntemiyle sempozyuma katılarak, heyecanını şu şekilde paylaştı: “Heyecanımı ve duygu yoğunluğumu anlayışla karşılamanızı rica ediyorum. Bu etkinlikte yanınızda olmayı çok isterdim ama salgın buna elvermedi. Benim üzerinde durmak istediğim husus; onun muhteşem çalışkanlığı, tevazusu, vatan ve millet aşkı, vatanına, Kütahya’sına hizmetleridir. Bir kişinim, bir şehrin çehresini nasıl değiştirdiğinin en somut örneğidir. Kütahya’nın Ahmet Abisidir. Yakupoğlu hiçbir sanatçıdan etkilenmemiş, hiçbir sanat ekolünün devamı olmamıştır. Ahmet Yakupoğlu evinde oturarak, fotoğrafa bakarak resim yapmamıştır; yerine giderek bizzat eserlerini oluşturmuştur. Yakupoğlu hocalarının tembihlerini hemen yerine getirmiştir ve hocalarına büyük vefa örneği göstermiştir. Hepinizi saygıyla selamlıyorum. Katılamadığım için yeniden affınızı rica ediyor saygılarımı sunuyorum.”

DPÜ REKTÖRÜ UYSAL: “AHMET YAKUPOĞLU ANLATMAKLA BİTMEZ”

Sempozyumda ev sahibi olarak konuşma yapan DPÜ Rektörü Prof. Dr. Kâzım Uysal, “Ahmet Yakupoğlu, varlığı ve maneviyatıyla gerçek bir mürşittir. Kendisiyle ilgili sunulacak 104 bildiride Yakupoğlu’na ilişkin çok sayıda ayrıntıya ulaşabileceksiniz. Ben de resim eğitimi aldım ve çizimler yaptım ve kendimi Ahmet Yakupoğlu’yla bu ölçüde kıyaslıyorum. Ben kendime bakıyorum, Ahmet Yakupoğlu’nun büyüklüğünü anlıyorum. Ahmet Yakupoğlu’na bakıyorum Allah’ın büyüklüğünü anlıyorum. Yakupoğlu’nun tevazuunu biliyorum. Kendisine fahri doktora unvanı verildiğinde ‘Ben buna layık değilim ki’ demişti. Herkesin ulaşmak istediği hedefe karşı bir mahcubiyet hissetmişti. Ahmet Yakupoğlu anlatmakla bitmez; onun Kütahya’da olması, üniversitemizde olması paha biçilemez bir servettir. Bu anlamda Ahmet Yakupoğlu’na sahip çıkmaya çalışıyoruz, çıkıyoruz. Bunun için gayret gösteren başta Güzel Sanatlar Fakültemiz ve destek veren herkese teşekkür ediyorum.” dedi.

KSBÜ REKTÖRÜ KAVUNCU: “YAKUPOĞLU KÜTAHYA’DA YETİŞMİŞ ÇINARLARIN EN ÖNEMLİLERİNDEN”

KSBÜ Rektörümüz Prof. Dr. Vural Kavuncu, bilimsel değeri olduğu kadar manevi değerinin de çok yüksek olan bir sempozyumun açılışında bulunmaktan dolayı duyduğu mutluluğu dile getirerek , “Ahmet Yakupoğlu büyüğümüzü rahmetle ve şükranla anıyorum. Anadolu'ya baktığınızda mihenk taşları arasındaki yerlerden birisi de kuşkusuz Kütahya’dır ve Kütahya'nın da içinde yetişmiş nice değerler, büyükler medeniyetimizi bugünlere getiren nice çınarlar var ki bu çınarların en önemlilerinden bir tanesi Ahmet Yakupoğlu büyüğümüzdür. Ahmet Yakupoğlu’nun en önemli özelliklerinden bir tanesi sadece yaptığı iş değil, insanlık erdemini öne koyan şahsiyeti ile birlikte o mütevaziliği, o tarzıdır. Ben bu etkinlikler ile birlikte Dumlupınar Üniversitesi'nin misyonunu yerine getirdiğine yürekten inanıyorum ve kutluyorum. Sözlerime son verirken tabii ki emeği geçenler var. Güzel Sanatlar Fakültesi Dekanımız, öğretim üyelerimiz ve emeği geçen herkese teşekkürlerimi sunuyorum. KSBÜ’de de bir amfimize Yakupoğlu ismini vermiştik. Bugün de bir atölye ve bulunduğumuz konferans salonuna ismi verilecek. Bu kararından dolayı DPÜ yönetimini de kutluyor ve tebrik ediyorum. Sempozyumun başarılı geçeceğinden kuşkum yok. Düzenleyenlere tekrar tebriklerimle birlikte büyüğümüzü ve tüm büyüklerimizi şükranla özlemle yad ederek sözlerime son veriyorum.” şeklinde konuştu.

VALİ ÇELİK: “KÜTAHYA’YI TANIMLAMAK İÇİN AHMET YAKUPOĞLU DEMEK GEREKİR”

Kütahya Valisi Ali Çelik, anma programı çerçevesinde bir araya gelmenin mutluluğunu ifade ederek şunları söyledi: “Yakupoğlu’nun fahri doktora unvanı verilirken yaşadığı ruh hali onun nasıl bir insan olduğunu gösteriyor. Üç gün boyunca Ahmet Yakupoğlu anısına düzenlenecek bu sempozyumdan Kütahya şehri olarak çok büyük gurur duyuyoruz. Kişileri tanımlamak için bazı sıfatlar kullanmak gerekiyor. Ancak bir şehri tanımlarken sıfatlar yetersiz kalıyor. Kütahya’yı tanıtmak için Ahmet Yakupoğlu demek gerekir. Mustafa Kalyon demek gerekir. Burada Yakupoğlu’nun çevreci yönünden söz ettik. Bu durum belki de yaşadığı şehri dondurmak ve bu durumu gelecek nesillere aktarma sorumluluğunu hatırlatmak olarak görüyorum. İncelediğim eserlerinde de bu sorunluluğun gelecek nesillere aktarılmasını amaçladığını görüyorum. Üniversitemiz Ahmet Yakupoğlu gibi bir değerin gelecek nesillere aktarılması hususunda önemli görevler üstleniyor. Umarım ki her üniversitemizin gösterdiği çaba artarak devam edecek. Bu değerin gelecek nesillere aktarılması için emeği geçen herkese teşekkür ediyorum. Geçmişte bu amaçla çaba gösteren ve aramızda olmayan kişileri de saygıyla anıyorum. Hepinize selamlarımızı sunuyorum.”

Sempozyum sonunda konuşmacılar ve emeği geçenlere plaket takdimi yapıldı. Ardından Ahmet Yakupoğlu tablolarının reprodüksiyon yoluyla hazırlanmış eserleri protokol üyeleri ve katılımcılara tanıtıldı.

Twitter'da paylaş ( 0 )
Facebook'ta paylaş ( 0 )