Teset

Kütahya Sağlık Bilimleri Üniversitesi

İLK KEZ KATI GIDAYLA BESLENDİ

25 Eylül 2020 Cuma - Görüntülenme: 823

Kütahya Sağlık Bilimleri Üniversitemiz (KSBÜ) Evliya Çelebi Eğitim ve Araştırma Hastanesinde başarılı ameliyatlar devam ediyor. Doğuştan kelebek hastası olan ve sürekli sıvı besinle beslenmek zorunda kalan 27 yaşındaki hamile kadın Semra Sevinç, Çocuk Cerrahı Prof. Dr. İbrahim Uygun tarafından ameliyat edilerek, ilk kez katı gıdayla beslenebildi. Bu ameliyat için Bartın’dan geldiklerini belirten Sevinç, mutluluğunu ifade ederek, ilk kez yiyebileceği katı gıdalar ile birlikte bebeğini de besleyebileceğini vurguladı.

Ağır bir cilt hastalığı olan, halk arasında "kelebek hastalığı" diye bilinen rahatsızlık nedeniyle yemek borusu kapanan 27 yaşındaki 4 aylık hamile kadın Semra Sevinç, tedavisiyle ile ilgili internetten araştırma yaparken kendisi gibi hasta olan birinin KSBÜ Evliya Çelebi Eğitim ve Araştırma Hastanesinde geçirdiği operasyonla katı gıdalar yiyebildiğini öğrendi.

Bunun üzerine operasyonu gerçekleştiren doktora ulaşan ve durumunu anlatan Sevinç, eşi ile birlikte Kütahya’ya geldi.

KSBÜ Tıp Fakültesi Çocuk Cerrahisi Ana Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. İbrahim Uygun ve ekibi tarafından özel yöntemlerle cerrahi operasyon gerçekleştirilen Sevinç'in yemek borusu, balon yöntemiyle tedavi edildi.

Prof. Dr. Uygun yaptığı açıklamada, Sevinç’in doğduğundan beri sadece su, süt, meyve suyu, filtreden geçirilmiş çorbalar gibi sıvı gıdalar alabilmesi nedeniyle yetersiz beslenme sorunu yaşadığını ve hastalıkla mücadelede vücudunun zayıf düştüğünü söyledi.

KSBÜ’DE GERÇEKLEŞEN ÖZEL UYGULAMALARLA YEMEK BORUSU AÇILDI

Hastanın 4 aylık gebe olduğunu, hem kendisinin hem de bebeğinin düzenli beslenmeye ihtiyacı olduğundan özel yöntemlerle ameliyat edilmesi gerektiğini belirten Uygun, şöyle devam etti: “Semra Hanım’ın hastalığı halk arasında ‘kelebek hastalığı’ olarak bilinen genetik bir cilt hastalığı. Bu hastalarımızın maalesef ciltlerinde ciddi yaralar meydana geliyor. Yemek borusunda da yaralar oluşup, bazen tamamen kapanabiliyor. Semra Hanım bize 27 yıldır katı gıda yutamadığını, sadece su, süt ve filtre edilmiş çorba içebildiğini söyledi. Biz kendisini buraya davet ettik ve cesaret bularak geldi. Biz, özel ekibimizle kendi özel uygulamalarımızla yemek borusunu açtık. Şu anda bütün gıdaları rahatlıkla yutabiliyor. Hayatında ilk defa et yemeye başladı. Bu bizim için çok büyük bir gurur kaynağı.”

“BAŞARILI BİR OPERASYON OLDU”

Semra Sevinç’in aynı zamanda hamile olduğunu ve bu durumun tedavi olmasını daha da önemli hale getirdiğini de aktaran Uygun, şunları kaydetti: “Bu gibi hastalarımızda gıda alımı çok önemli. Yara akımlarıyla ilgili normal bir insanın neredeyse iki katı enerjiye ihtiyaçları var. Onları sağlayabilmeleri için de yemeleri ve yutabilmeleri çok büyük bir önem arz ediyor. Semra Hanım hamile olduğu için hem bebeği hem kendisi için büyük önem arz ettiğinden dolayı operasyonu doğum sonrasına bırakmak istemedik. Başarılı bir operasyon oldu. Şimdi yutabiliyor.”

“BÜTÜN HASTALARIMIZA YARDIMA HAZIR OLDUĞUMUZU BELİRTMEK İSTİYORUM”

Sevinç’in durumunda olan hastalara da seslenen Uygun, “Bizim Semra gibi birçok hastamız var. Bir o kadar da evlerinde kalan, doktorlara götürülmemiş, tedavi ettirilmemiş ve ya doktorlar tarafından tedavi edilmemiş birçok hastanın olduğunu biliyoruz. Semra’nın onlara iyi bir örnek olduğunu düşünüyoruz. İleri yaşlara gelerek, yemek yutabilen ve aynı zamanda evlenip, çocuk sahibi olabileceklerinin en büyük ispatı Semra’dır. Semra adına diğer bütün hastalarımıza yardıma hazır olduğumuzu belirtmek istiyorum.” diye konuştu.

HEM İSTEDİKLERİNİ YİYEBİLECEK HEM DE BEBEĞİNİ BESLEYEBİLECEK

Tedavinin ardından hayatında ilk kez et ve katı yiyecekler yediği ve hamile olduğu için bu sayede bebeğini de daha iyi besleyebileceği için çok mutlu olduğunu anlatan Semra Sevinç ise şunları söyledi: “Yaklaşık 4 yıldır evliyim ve 4,5 aylık hamileyim. Hastalığımdan dolayı kendim beslenemediğim gibi bebeğimi de besleyemiyordum. İnternette hastalığımın tedavisiyle ilgili araştırma yaparken İbrahim Uygun hocamın benim durumumda olan bir hastayı tedavi ettiğini gördüm. Kendisine ulaştık ve eşimle birlikte Kütahya’ya geldik. Geçirdiğim operasyonla birlikte katı yiyecekler yemeye başladım. Bu sayede hem hayatımda ilk defa istediğim yemekleri yiyebileceğim hem de bebeğimi besleyebileceğim. Bunun için çok mutluyum.”

Eşinin operasyonunu gerçekleştiren Uygun ve ekibine teşekkür eden Sevinç’in eşi Erkan Sevinç de, eşinin yemek yememesine çok üzüldüğünü, geçirdiği operasyonla artık yemek yiyebilecek olmasından dolayı çok mutlu olduğunu ifade etti.

 

Twitter'da paylaş ( 0 )
Facebook'ta paylaş ( 0 )