Teset

Kütahya Sağlık Bilimleri Üniversitesi

YENİ DOĞAN BEBEK AMELİYATLA SAĞLIĞINA KAVUŞTU

29 Nisan 2020 Çarşamba - Görüntülenme: 1725

Doğumundan hemen sonra solunum sıkıntısı başlayan bebeğe, Kütahya Sağlık Bilimleri Üniversitemiz (KSBÜ) Kulak, Burun ve Boğaz (KBB) Anabilim Dalı (AD) öğretim üyeleri tarafından başarılı burun ameliyatı gerçekleştirildi. Yeni doğan bebeğin solunum sıkıntısı düzeldi.

Doğumundan hemen sonra solunum sıkıntısı başlayan bebek, bunun üzerine yeni doğan yoğun bakım ünitesine alındı. Ardından T.C. Sağlık Bakanlığı KSBÜ Evliya Çelebi Eğitim ve Araştırma Hastanesi Kulak Burun Boğaz (KBB) Kliniği öğretim üyeleri Dr. Öğr. Üyesi Hamdi Taşlı ve Dr. Öğr. Üyesi Buğra Subaşı tarafından ameliyata alındı.   Yaklaşık 2 saat süren başarılı ameliyat sonrası yeni doğan bebeğin solunum sıkıntısı düzeldi. Bebek anne tarafından beslenmeye başlandı.

“NADİR RASTLANAN BİR RAHATSIZLIK. BEBEK SAĞLIĞINA KAVUŞTUĞU İÇİN MUTLUYUZ”

Dr. Öğr. Üyesi Hamdi Taşlı başarılı geçen ameliyatla ilgili şu açıklamaları yaptı: “Doğumsal burun tıkanıklığı (koanal atrezi) oldukça nadir rastlanan bir rahatsızlıktır. 5 ila 9 bin canlı doğumda bir rastlanma ihtimali var. Bu hastalarda doğumdan hemen sonra solunum sıkıntısı gelişmektedir ve hayati tehlike oluşturabilir. Hastalığın tanısı endoskopik muayene ve bilgisayarlı tomografi tetkiki ile konulur. İki taraflı doğumsal burun tıkanıklığının tedavisi cerrahidir ve tanısı konulduktan sonra en kısa süre içerisinde gerçekleştirilmelidir. Bizde yeni doğan hastamızın rahatsızlığını kısa süre içerisinde belirleyerek, ameliyatını gerçekleştirdik. Bebeği sağlığına kavuşturduğumuz için mutluyuz. Ailesiyle birlikte şimdi. Üniversite hastanemiz bünyesinde bu ve benzeri ameliyatları başarıyla gerçekleştirebiliyoruz.”

 

Twitter'da paylaş ( 0 )
Facebook'ta paylaş ( 0 )