Teset

Kütahya Sağlık Bilimleri Üniversitesi

REKTÖR KAVUNCU EGE TV’DE GÜNDEMİ DEĞERLENDİRDİ

10 Nisan 2020 Cuma - Görüntülenme: 1837

Kütahya Sağlık Bilimleri Üniversitemiz (KSBÜ) Rektörü Prof. Dr. Vural Kavuncu; Kütahya Belediye Başkanı Prof. Dr. Alim Işık, gazeteciler Adem Erdağı ve İhsan Tunçoğlu ile birlikte, Ege TV’de gündemi değerlendirdi.

Deneyimli gazeteciler Adem Erdağı ve İhsan Tunçoğlu moderatörlüğünde gerçekleşen “Siyaseten” programına bu hafta KSBÜ Rektörümüz Prof. Dr. Vural Kavuncu ve Kütahya Belediye Başkanı Prof. Dr. Alim Işık katıldı. Programda, yeni tip koronavirüs (Kovid- 19) salgını ile ilgili önlemler ve çalışmalar hakkında bahsedildi.

Rektör Prof. Dr. Vural Kavuncu Kovid- 19 salgınına karşı Cumhurbaşkanlığı ve Sağlık Bakanlığının başarılı çalışmalarından bahsederek Kütahya’da da Vali Dr. Ömer Toraman başkanlığında kurulan İl Pandemi Kurulu’nun düzenli çalıştığını belirtti. Rektör Kavuncu, “Hem merkezi hükümetin aldığı kararların ilimizde uygulanması hem de ilimize özgün bir takım kararların alınması noktasında da hızlı bir şekilde davranılıyor.  Sayın Belediye Başkanımızın da ifade ettiği gibi, genele bakılarak Kütahya’da şu anda görünen vakaların diğer illere göre daha düşük kaldığı yönde. Ben de buna katılıyorum.” şeklinde konuştu.

REKTÖR KAVUNCU ÜNİVERSİTE OLARAK SORUMLULUKLARINDAN BAHSETTİ

Rektör Kavuncu, KSBÜ’nün sorumlulukları ile ilgili şunları söyledi: “Bizim üniversite olarak bu noktada birkaç sorumluluğumuz var. Bir tanesi elbette ki kendi kurum içi sorumluluğumuz. Personellerimiz ve öğrencilerimize karşı sorumluluğumuz. Kısaca bahsetmek gerekirse, YÖK’ün tavsiyeleri ve izinleri doğrultusunda bugün biz öğrencilerimize kendi uzaktan eğitim sistemimizi kurduk ve bu çalışmaya başladı. Bunu tamamen kendi özgün yazılımımızla gerçekleştirdiğimizi söylemek isterim. Bugün de ilk defa bir yüksek lisans yeterlilik sınavını online olarak gerçekleştirdik. Önümüzdeki günlerde de muhtemelen öğrencilerimize uzaktan sınav yöntemiyle, sınav olmalarını sağlayacak bir olanağı hazırlıyoruz. Tabii bu bize ileride pandemi sonrasında da bir rahatlık sağlayacak. Biz yine örgün öğretime başladığımızda bile klinik içi etkileşimler, burada yaptığımız konferansların aktif olarak yaygınlaştırılması, bazı sınavların bu şekilde uzaktan da yapılabilmesini gibi konularda kullanarak, bu noktadaki zenginliğimizi artıracağız.”

SAĞLIK BAKANLIĞI İLE ORTAK HAREKET EDİLİYOR

Kavuncu, Kütahya bazındaki sorumluluklarından şu şekilde bahsetti: “Bizim şöyle bir durumumuz var. Biz Sağlık Üniversitesi olarak kendimize özgü sadece bir diş polikliniğimiz var. Yakında diş hastanesi olacak. Ama biz Sağlık Bakanlığının kendi yürüttüğü hizmetinin önemli bir paydaşıyız. Yani birlikte çalışma protokolü olan bir üniversiteyiz.  Şehir merkezindeki devlet hastanesinin, Sağlık Bakanlığına bağlı olan bir hastanede; akademisyenlerimizle, hocalarımızla, asistanlarımızla birlikte hizmet yürütüyoruz. Hastanedeki çok önemli bir bileşen haline geldik. Biz burada sadece sağlık hizmeti vermekte kalmıyor aynı zamanda bilimi ve teknolojiyi de buraya uyarlama anlamında bir hizmet veriyoruz.”

“KOVİD- 19 TESTLERİ YAPILAN İLK MERKEZLER ARASINDA YER ALDIK”

Kavuncu, “ Sağlık Bakanlığının belirlediği, Kovid- 19 testleri yapılan ilk merkezler arasında yer aldık.” ifadesini kullanarak şöyle devam etti: “Çünkü bu test; özellikli bir cihazın kullanımını, becerisini ve bilgisini gerektiriyor. Bu da KSBÜ’de mevcut. Üniversite öğretim üyelerimiz bu konuda derhal bir sorumluluk aldılar ve bunu yapmaya başladılar. Şu anda da Sağlık Bakanlığımız ve İl Sağlık Müdürlüğümüz ile birlikte burada yapılacak olan hizmetlerin, şu anda yürütülenlerin ve beklediğimiz olası müracaat ve hastalıklar ile ilgili düzenler konusunda birlikte pozisyon alıyor, planlama yapıyor ve uygulamaya geçiriyoruz. Ancak üniversite olarak ne yapabiliyoruz konusuna tekrar getirirsek, biz şunu yapabiliyoruz ancak. Hastaneye gelen hastaların daha iyi koşullarda tedavi olmalarını ve en iyi imkanlara kavuşmaları için gereken çalışmaları yapabiliyoruz.”

KÜTAHYA YOĞUN BAKIMDA DÜNYA STANDARTLARINA GÖRE ÇOK İYİ DURUMDA

KSBÜ Rektörü Prof. Dr. Vural Kavuncu, Kütahya’da merkezde yaklaşık 120’ye yakın, yoğun bakım yatak kapasitesi olduğunu belirterek, “İlçeler hariç olmak üzere. Bunun içinde yeni doğan, çocuk yoğun bakımları veya işte özellikli birimlere ait yoğun bakımlar var. Şimdi yoğun bakımlar yeterli mi değil mi çok göreceli bir kavramdır. Bu pandemi olmadan önce de Türkiye’de yoğun bakımlarda önemli derecede bir yoğunluk olduğunu, zaman zaman yoğun bakım ihtiyacı olan hastaların başka illere sevk edilmek zorunda olduğunu söyleyebilirim. Bunu sadece Kütahya’dan başka bir ile söylemiyorum. Eskişehir’den de başka bir ile, Ankara’dan da başka bir ile sevklerden bahsediyorum. Türkiye genelinde bu tarzda bir hareket olduğunu söyleyebilirim. Peki Türkiye’de yoğun bakım yatağı eksik olduğundan mıydı bu durum? Hayır. Hatta, geçen Sağlık Bakanımızın açıkladığı verilerle birlikte şunu ifade edebilirim. Türkiye dünyada bu alanda en önde olan ülkelerden bir tanesi. Nüfus başına düşen yoğun bakım yatak sayısı açısından. Kütahya’da bu noktada dünya standartlarına göre bu sayıyla birlikte çok iyi orandadır.  Pandemi açısından soruyorsanız eğer, bizim zaten vaka sayımız belli. Dolayısıyla şu anda 120 sayısının çok çok küçük bir kısmını bu tip hastalar için kullanmak durumunda kaldık.” diye konuştu.

 

PROGRAM VİDEO LİNKİ: https://www.youtube.com/watch?v=a5T5kvNzKLw&feature=youtu.be

 

 

Twitter'da paylaş ( 0 )
Facebook'ta paylaş ( 0 )