Teset

Kütahya Sağlık Bilimleri Üniversitesi

KSBÜ’DE KOVİD- 19 TESTLERİ YAPILMAYA BAŞLANDI

28 Mart 2020 Cumartesi - Görüntülenme: 1556

Kütahya Sağlık Bilimleri Üniversitemiz (KSBÜ) Evliya Çelebi Eğitim ve Araştırma Hastanesinde (EÇEAH) yeni tip koronavirüs (Kovid- 19) testleri yapılmaya başlandı. Türkiye’de 25 referans merkezinden biri olarak seçilen KSBÜ Hastanesinde, çevre illerden gelen numuneler de değerlendirilecek. Böylelikle numuneler artık test edilmek üzere Ankara'ya gönderilmeyecek.

KSBÜ- Sağlık Bakanlığınca,” Kovid-19 Tanı Laboratuvarı” olarak yetkilendirilen KSBÜ EÇEAH Ana Hizmet Binası Laboratuvarında, PCR yöntemi ile bakanlık tarafından gönderilen kitler ile Kovid-19 kaynaklı enfeksiyonların tanısına yönelik testler başladı. Bu kapsamda çevre illerin numuneleri de test edilmek üzere KSBÜ Hastanesine gönderilecek. Böylelikle numuneler artık test edilmek üzere Ankara'ya gönderilmeyecek. Süreç daha hızlı ilerleyecek.

“KSBÜ HASTANEMİZDE HİÇBİR EKSİĞİMİZ YOK”

KSBÜ EÇEAH Başhekimi Doç. Dr. Orhan Özatik,Kovid-19 testlerinin Kütahya’da da yapılmaya başlandığını belirterek, “Bizler Kovid-19 ile ilgili çok ciddi mücadele veriyoruz. 7 gün 24 saat görevimizin başındayız. KSBÜ Hastanemizde hiçbir eksiğimiz yok. Koruyucu ekipmanımızdan tutun da, tahlillerimizden, yaptığımız testlere varıncaya kadar hiçbir eksiğimiz yok. Laboratuvarımızda Kovid-19 testlerini yapmaya başladık. Hastanemiz, Türkiye’deki 25 referanslı laboratuvardan birine sahip. Uşak ilinden de numuneler geliyor. Böylelikle çevre illerden gelen numunelerin de testlerini gerçekleştiriyoruz.” dedi.

“UŞAK BAŞTA OLMAK ÜZERE ÇEVRE İLLERE DE HİZMET VERİYORUZ”

KSBÜ Rektör Yardımcısı ve Tıbbi Mikrobiyoloji Anabilim Dalı (AD) Başkanı Prof. Dr. Duygu Perçin Renders konuyla ilgili şunları söyledi: “KSBÜ EÇEAH Tıbbi Mikrobiyoloji AD ekibi olarak moleküler mikrobiyoloji alanında yaptığımız çok sayıda test ile önemli hastalıkların tanısını koymada hekimlerimize destek oluyoruz. Sahip olduğumuz alt yapı sayesinde koronavirüs tanısı için Sağlık Bakanlığının belirlediği 25 referans laboratuvar arasına girmeyi başardık. Hastalık tanısını birkaç saat içinde kesin olarak koyabiliyoruz. Bu laboratuvar ile sadece Kütahya'ya değil Uşak başta olmak üzere çevre illere de hizmet veriyoruz. Tüm laboratuvar personelimiz test sonuçlarını zamanında ve doğru çıkarabilmek adına 7 gün 24 saat özveriyle ve dikkatle çalışmaktadır. Kendilerine bu özverili çalışmaları için teşekkür ediyorum.”

Twitter'da paylaş ( 0 )
Facebook'ta paylaş ( 0 )