Teset

Kütahya Sağlık Bilimleri Üniversitesi

KSBÜ’DE MEVLANA HAKKINDA SÖYLEŞİ VE MÜZİK DİNLETİSİ GERÇEKLEŞTİ

13 Aralık 2019 Cuma - Görüntülenme: 569

Kütahya Sağlık Bilimleri Üniversitemiz (KSBÜ) Sağlık, Kültür ve Spor Daire Başkanlığı Müzik Topluluğu tarafından “Bir Hekim ve Ruh Mimarı Olarak Mevlana; Söyleşi ve Müzik Dinletisi” etkinliği düzenlendi.

#KSBÜ- Üniversitemiz SKS Müzik Topluluğu tarafından Tıp Fakültesi Konferans Salonunda düzenlenen etkinlikte Doç. Dr. Mustafa Güneş Mevlana’nın hayatı ve düşünceleri hakkında bir söyleşi gerçekleştirdi. Güneş, “İnşallah Mevlana’nın ruhaniyeti buradadır. Mevlana çağlar üstü, zamanlar üstü, mekanlar üstü bir insan. Onun beş eseri var. Onlardan birincisi Mesnevi. Çağları aşan bir eser. Birçok dile çevrilmiş. Günümüzde bu esere çok ihtiyacımız var. Mevlana’nın düşünceleri ve tavsiyeleri taptaze. Onun düşüncelerini hayatımızda her zaman değerlendirebiliriz.” dedi.

Söyleşinin ardından Her Dem Ney Musiki Topluluğu tarafından Yunus Emre’nin şiirlerinden derlenmiş ilahiler icra edildi.

Etkinliğin sonunda Rektörümüz Prof. Dr. Vural Kavuncu söyleyişi gerçekleştiren Doç. Dr. Mustafa Güneş’e plaket takdim ederek, “Bugün bizlere, bizim öz Anadolu medeniyeti hakkında bahsedildi. Tüm dünya bu kültürü kabul etmekte. Yabancılar buna Rumi kültür derler. Rumi kültür bugün batıda da doğuda da evrensel bir dilidir. Bu kültür hakkında yapılan önemli incelemeler ve yazılan kitaplar vardır. Hiçbir zaman nereden geldiğimizi, ne olduğumuzu ve medeniyetimizi unutmamamız gerekiyor. Bugünkü etkinlikten dolayı hocalarıma çok teşekkür ediyorum.” diye konuştu.

Twitter'da paylaş ( 0 )
Facebook'ta paylaş ( 0 )