Teset

Kütahya Sağlık Bilimleri Üniversitesi

REKTÖR KAVUNCU BASIN MENSUPLARI İLE BULUŞTU

20 Kasım 2019 Çarşamba - Görüntülenme: 2213

Kütahya Sağlık Bilimleri Üniversitemiz (KSBÜ) Rektörü Prof. Dr. Vural Kavuncu, üniversitemizde düzenlenen kahvaltıda basın mensupları ile bir araya geldi. Rektör Kavuncu gündemle ilgili açıklamalarda bulundu, basın mensuplarının sorularını cevapladı.

KSBÜ- Geleneksel hale gelen basın mensupları ile kahvaltı programı üniversitemizde düzenlendi. Rektör Kavuncu gündemle ilgili açıklamalarda bulundu.

KSBÜ Rektörü Prof. Dr. Vural Kavuncu’nun gündemle ilgili yaptığı açıklamalarından bazı satırbaşları:

  • Dün Kütahya Sağlık Bilimleri Üniversitemizde kök hücre bağışı ile ilgili bir etkinlik düzenlendi. Kök hücre bağışında bulunmak isteyen birçok personelimiz ve öğrencimiz oldu. Amacımız Üniversitemiz Tıp Fakültesi öğrencisi Elif Azra arkadaşımız nezdinde toplumsal farkındalık oluşturmak ve tüm kök hücre bağışı bekleyen vatandaşlarımıza destek olmak. Kök hücre bağışı konusunda toplumda yanlış inanışlar var, bilgi eksikliği var. Ancak başına gelenler konunun farkına varıyor ve feryat ediyorlar. Kök hücre vermek kan vermek şeklinde oluyor. Vericide bir eksiklik oluşturmuyor. Bunu topluma iyi anlatmak gerekiyor.

 

  • Üniversitemiz 2018 yılında kurulduğunda araştırma görevlileri dahil toplam 236 öğretim elemanı, 138 idari ve işçi olarak çalışan personelimiz vardı. Bugün ise 321 akademik personelimiz, 213 idari çalışanımız oldu. Profesör ve Doçent sayımız tam 2 katına çıktı. Haftaya 42 yeni öğretim elemanı kadrosu için ilanımız olacak. Öğretim üyesi başına düşen öğrenci sayıları açısından Tıp ve Diş Hekimliği Fakültelerimiz Türkiye’nin en iyileri arasında yer alıyor. Bu süre içerisinde yeni başlanmış olanlardan 47 öğretim üyesi ile 15 araştırma görevlisini hastaneye görevlendirdik. Sevindirici olan, göreve başladığımızdan bu yana nakil, özel hastaneye geçiş gibi nedenlerle ayrılan sadece 5 öğretim üyesi oldu. Diğer taraftan giderek daha çok tanınır hale geldik, büyükşehirlerden KSBÜ’ye gelmek isteyen çok sayıda akademisyen var.

 

  • Üniversitemiz gelişerek büyüyor. Sağlık Bilimleri Fakültesinde yeni 4 bölüm açacağız. Bunlardan Dil ve Konuşma Bozuklukları Terapi bölümü ülkemizde sayıca çok az. Uygulama merkezi açıldığında hastaların tedavisi yanı sıra çocuk gelişiminde de bir hizmet verebilecek. Ayrıca Doğa ve Mühendislik Bilimleri Fakültemizi de aktif hale getiriyoruz. Yüksek Öğretim Kurulundan onayları geldikçe bunları da kamuoyuna duyuracağız. 

 

  • Yanlış bilinen bir konuya da açıklık getirmek istiyorum. Evliya Çelebi Eğitim ve Araştırma Hastanesi, Üniversiteye bağlı bir hastane değil. O yüzden günlük işleyiş, sorunlar  ve tedarik sistemi bizim bilgimiz ve yetkimizde değil. Tüm işleyiş, yönetim ve tedarik Sağlık Bakanlığı tarafından yürütülüyor. Biz sadece akademik personel desteği sağlıyoruz. Ancak her türlü sorun bize atfedilebiliyor. Biz yine de bu sorunlarla ilgili anlamaya, İl Sağlık Müdürlüğü ile koordineli bir şekilde çözüm yolları üretmeye çalışıyoruz.

 

  • Bu ay başında yeni Diş Hastanesi ile ilgili bir açıklama yapmıştık. Tekrar etmek gerekirse, Üniversitemize bağlı olan Diş Hekimliği Fakültesinin şuan 14 ünitelik bir polikliniği var. Hocalarımız tarafından çok nitelikli ve kapsamlı tedaviler uygulanıyor. Başka fakültelerde ünite başında tedavi yapan hocaları pek göremezsiniz. Ancak bizde bizzat hocalarımız işin başındalar. Tedavi olanlar çok memnun ayrılıyorlar. Tedavi olanlar mutlu bir şekilde ayrılıyor, teşekkürlerini bildiriyorlar. Ancak ünite kapasitemiz çok düşük ve hastalar randevu almakta güçlük çekiyor. Bu soruna çözüm için merkezde bir yer kiraladık ve 64 üniteli bir Ağız Diş Sağlığı Merkezi kuruyoruz. Yine ilk kurulduğunda 12 olan öğretim elemanı sayımız 30’a yükseldi. Yeni hocalarımız ve araştırma görevlileri de başlayacaklar. Ayrıca önümüzdeki ay mesai dışı tedavi sistemini de başlatacağız. Bunu bir ara çözüm olarak görmek gerekiyor. Kalıcı çözüm ise Diş Hekimliği Fakültesi Hastanesine kavuşmamız.

 

 

  • Sağlık eğitimi alanında tüm ülkede üniversiteler arasında bir rekabet var. Şu anda istediğimiz noktada değiliz, ancak öğrencilerimizin eğitimi için kurduğumuz sistem ve diğer imkanlarla birlikte artık biz de bu rekabette iddialı duruma geliyoruz. Sonuçlarını önümüzdeki yıllarda göreceğiz. Ayrıca Ar-Ge, araştırma altyapımızı da güçlendiriyoruz. Yeni kurduğumuz Merkezi Tıp Araştırma Laboratuvarı ile birlikte şimdiden patent başvurularımız oldu. Avrupa araştırma fonlarından yararlanmak üzere sunduğumuz projeler değerlendiriliyor. Bunlardan en önemlilerinden birisi de ileri teknolojili bor implant kaplama laboratuvarı kurmak için sunduğumuz proje. İlk aşamayı geçen projemiz için Sanayi ve Teknoloji Bakanlığında görüşmelere girdik.

 

  • Germiyan Kampüsü daha önce duyurduğumuz üzere Bakanlık tarafından onaylanmıştı. 2020 yılı etüt-proje ile geçecek. Hedefimiz 2021 yatırımlarına girmesi ve inşaat çalışmalarına başlayabilmemiz.

Kahvaltının ardından Rektörümüz Prof. Dr. Vural Kavuncu basın mensuplarını üniversitede gezdirerek, yenilikler hakkında bilgi verdi. Programın sonunda ise toplu fotoğraf çekildi.

Twitter'da paylaş ( 0 )
Facebook'ta paylaş ( 0 )