Teset

Kütahya Sağlık Bilimleri Üniversitesi

KSBÜ BOR’UN TÜRKİYEDE’Kİ SAHİPLERİNİ AĞIRLADI

08 Kasım 2019 Cuma - Görüntülenme: 1115

Kütahya Sağlık Bilimleri Üniversitesi olarak Türkiye’de ilk defa gerçekleşen Sağlıkta BOR Uygulamaları Çalıştayına ev sahipliği yaptık. Türkiye, Japonya, ve Amerika’dan katılan değerli bilim insanları ile BOR’un sağlık alanında geleceğini tartıştık.
Çalıştaya BOREN (Ulusal Bor Araştırma Enstitüsü) Başkanı Doç. Dr. Abdülkerim YÖRÜKOĞLU, ETİ Maden Genel Müdürü ve Yönetim Kurulu Başkanı Serkan KELEŞER, ABD Northern Illincis Üniversitesinden Prof. Dr. Narayan S. Hosmane, Japonya Kyoto Üniversitesinden Prof. Dr. Masao Takagaki ve değişik üniversiteden bilim insanları Kütahya Protokolü ve bir çok STK temsilcisi katıldı.
BOR ARAŞTIRMALARINI ÜNİVERSİTEMİZ İÇİN BİR SORUMLULUK ALANI OLARAK GÖRÜYORUZ
KSBÜ Rektörü Prof. Dr. Vural KAVUNCU yaptığı konuşmada Bor ile ilgilenmelerinin iki ana nedeni olduğunu ifade etti. Bunlardan ilki Kütahya olarak dünyanın en zengin BOR Rezervlerine sahibiz. Bilim ve araştırmalar ile bu zenginliğimize daha çok katma değer katabiliriz, bunu Üniversitemiz için bir görev ve sorumluluk olarak görüyoruz. Diğer neden ise Bor’un Sağlık alanında kullanımı konusunda önemli gelişmeler var, sağlık alanında ihtisas üniversitesi olarak bizim çalışma alanımız içerisinde. Bor’un bu özelliği nedeniyle de farkındalık oluşturmak, yeni teknolojiler ve ilaç çalışmaları hakkında bilgi sahibi olunması ve araştırıcılara ufuk açması açısından bu Çalıştayı gerçekleştirdik.
Yurt dışından gelen konuşmacılar Bor emdirilmiş ışınlar ile kanser tedavisinde önemli çalışmalardan bahsettiler. Yine bu toplantıda Bor’un Tıbbi cihaz kaplama ve doğrudan ilaç olarak verilmesinde dünyada yaşanan son gelişmeler konuşuldu.
BOREN - KSBÜ İŞBİRLİĞİNİN ÖNEMİ
BOREN Başkanı Doç. Dr. Abdülkerim YÖRÜKOĞLU Kütahya Sağlık Bilimleri Üniversitesi ile işbirliğinin öneminden bahsetti. BOR madeni ile ilgili yapılan çalışmaların arttığını, gelecek 10 yıl içerisinde pek çok uygulama alanı olacağından söz etti. Kurum olarak takip ettikleri projeler hakkında bilgi veren YÖRÜKOĞLU bir ilk olması dolayısıyla sağlık temalı çalıştayın önem arz ettiğini belirtti.
BOR REZERVİNDEN DÜNYA BİRİNCİSİYİZ
ETİ Maden Genel Müdürü Serkan KELEŞER konuşmasında şunları söyledi. Türkiye BOR zengini bir ülke konumundadır. Dünyada ki rezervin %73 ü ülkemizde bulunmakta, bu rezervin de yarıdan fazlası Emet bölgesinde yer almaktadır. Bu nedenle Emet ilçesine 400 milyon liralık yatırım ile Sülfirik Asit fabrikası yapmakta olduklarını ifade etti. Keleşer dünyada Bor’u satan birçok rakip ülke olduğunu, bu nedenle Bor’a değer katacak teknolojik yenilikleri çok önemsediklerini vurguladı. Keleşer sözlerini BORON sıvı deterjanı ilk defa Kütahya’da BOR çalıştayında tanıtıldığını söyleyerek tamamladı.
İLK DEFA YAPILAN ÇALIŞTAY’IN KÜTAHYA DA OLMASINDAN ÇOK MEMNUN OLDUM
Program açılışında konuşma yapan Kütahya Valisi Dr. Ömer TORAMAN böyle bir çalıştayın Kütahya’da yapılmasından duyduğu memnuniyeti dile getirdi ve Kütahya Sağlık Bilimleri Üniversitenin ev sahipliğinde gerçekleştirilmesinden dolayı Rektör Vural KAVUNCU ve ekibini tebrik etti. Her iki üniversitenin de bilimsel çalışmalarının BOR’un değerlenmesine ve şehrin ekonomisine değer katacağına vurgu yapan sayın TORAMAN çalıştayın sonuçlarının hayırlı ve başarılı olmasını temenni etti.

Twitter'da paylaş ( 0 )
Facebook'ta paylaş ( 0 )