Teset

Kütahya Sağlık Bilimleri Üniversitesi

KÜTAHYA YENİ BİR DİŞ HASTANESİNE KAVUŞUYOR

06 Kasım 2019 Çarşamba - Görüntülenme: 10789

Kütahya Sağlık Bilimleri Üniversitemiz şehir merkezinde yeni diş hastanesini açıyor. Halen üniversite kampüsü içerisinde eğitim-öğretim ve poliklinik hizmeti veren Kütahya Sağlık Bilimleri Üniversitemiz (KSBÜ) Diş Hekimliği Fakültesinin poliklinik kısmı yeni yıldan itibaren şehir merkezinde düzenlenen yeni yerine taşınacak.

 

KSBÜ- KSBÜ Evliya Çelebi Hastanesi alt kavşağında, eski hal binası olarak bilinen ve halen bir özel televizyon kanalı tarafından kullanılan taş binanın arkasındaki bina, Sağlık Üniversitemiz tarafından kiralanarak Diş Hekimliği Fakültesi Ağız Diş Sağlığı Uygulama ve Araştırma Merkezi haline dönüştürülüyor. Bu yeni merkez ile kapasite artışı ve vatandaşların sağlık hizmetine daha kolay ulaşılması hedefleniyor. 

 

DİŞ HEKİMLİĞİ SAĞLIK HİZMETLERİMİZİ ŞEHİR MERKEZİNE TAŞIYORUZ

 

Konuyla ilgili KSBÜ Rektörümüz Prof. Dr. Vural Kavuncu ve Diş Hekimliği Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Yavuz Sinan Aydıntuğ “Kütahya Sağlık” gazetemize açıklamalarda bulundular.

Rektör Prof. Dr. Vural Kavuncu yeni diş hastanesi ile ilgili şunları söyledi: “Diş Hekimliği Fakültemiz 2016 yılında, o zaman benimde yer aldığım bir açılış töreni ile DPÜ İşletme Fakültesinin bir kısmında poliklinik hizmeti vermeye başlamıştı. Diş tedavileri için komşu illere gitmek zorunda kalan vatandaşlarımızın ne tür zorluklar çektiklerini yakından bilen bir kişi olarak bu kliniğin açılmasından büyük bir mutluluk duymuştum. O günden bu yana görev yapan hocalarımızın fedakâr çalışmaları sayesinde diş kliniğimiz vatandaş nezdinde takdir ve teşekkür edilen bir sağlık tesisi haline geldi. Giderek hasta talebini karşılamakta zorlanmaya başladık, yakın gelecekte de öğrenci eğitiminde yetersiz kalacağımız aşikardı. Fakültemizin iki önemli sorunu vardı; fiziksel mekan, diş ünite sayısı yetersizliği ve öğretim üyesi eksikliği. Geçtiğimiz sene Diş Hekimliği Fakültesinde öğretim üyesi ve uzmanlık öğrencisi olarak toplam 15 doktorumuz var iken yaptığımız atamalarla bu rakamı 30’a yükselttik. Böylece bu sorunu kısmen çözmüş olduk. Diş Hekimliğine öğretim üyesi atamalarımız halen devam ediyor. Gelecek senelerde çok daha yüksek rakamlara ulaşacağımıza inanıyorum. Ancak 15 tedavi ünitelikliniğimiz yetersiz kaldı. 1. ve 2. Sınıflarda eğitim gören toplam 149 öğrencimiz var ve bu öğrencilerimizin gelecek sene klinik dersleri olacağı için uygulama alanı ve derslik gerekiyordu. Bu soruna çözüm arayışımız esnasında bir imkan doğdu; şehir merkezinde, KSBÜ Evliya Çelebi Hastanesi ana binaya da çok yakın bir bölgede özel bir eğitim kurumunda boşalan ve mülkiyeti belediyeye ait bir binaya talip olduk. Talebimizi Ankara’ya taşıyarak meramımızı Cumhurbaşkanlığı Strateji Başkanlığına aktardık. Genel Müdürlerimizin olumlu yaklaşımları ve Sayın Başkan Naci Ağbal’ın takdir ve onayları ile kiralama iznimiz çıktı. Ek ödenek imkanı sağlandı.”

 

KÜTAHYA 64 TEDAVİ ÜNİTELİ DİŞ HASTANESİNE KAVUŞACAK

 

Rektör Kavuncu, 2020 başlarında binanın restorasyon çalışmalarını tamamlamayı düşündüklerini ileterek, “KSBÜ olarak şehrimize 64 tedavi üniteli yepyeni bir Diş Hekimliği Fakültesi Ağız ve Diş Sağlığı Uygulama ve Araştırma Merkezi kazandırmış olacağız. Alanlarında yetkin hocalarımız ile Çene Cerrahisi, Pedodonti (Çocuk Diş Hekimliği), Endodonti, Ortodonti, Restoratif Diş Tedavisi, Periodontoloji (Dişeti Hastalıkları), Protetik Diş Tedavisi ve Radyoloji alanlarında hizmet vereceğiz. Küçük bir ameliyathanenin de yer alacağı merkezde ağız ve çene ile ilgili cerrahi işlemler yapılabilecek. Radyoloji Ünitesi ve klinik ile ilgili laboratuvarları da burada kuracağız. Bu binada ayrıca hem Tıp Fakültesi hem de Diş Hekimliği Fakültesi staj grubu öğrencilerimiz için derslikler oluşturuyoruz. Şehrimizin merkezi bir yerinde açılacak olan bu tesis ile kapasitemizde önemli bir artış olacak, sunduğumuz sağlık hizmetinin kalitesi de yükselecek.  Yine de bu merkezin bir ara çözüm olduğunu, nihai hedefimizin ise şehrimize yataklı bir Diş Hekimliği Fakültesi Hastanesi kazandırmak olduğunu söyleyebilirim.” diye konuştu.

 

“HEM DAHA FAZLA HASTAYA HİZMET SUNACAĞIZ, HEM DE SAĞLIK HİZMETLERİNİ ÜST SEVİYELERE ÇIKARACAĞIZ”

 

Diş Hekimliği Fakültesi Dekanımız Prof. Dr. Yavuz Sinan Aydıntuğ ise yeni diş hastanesi hakkında şunları söyledi: “Ben ve arkadaşlarım göreve geldiğimiz günden bu yana hastalarımızın en iyi sağlık hizmetini almaları için elimizden gelen gayreti gösteriyor, işlemlerimizde ileri tedavi yöntemlerini uyguluyoruz. Hastalarımız da bunun farkındalar ve memnuniyetlerini dile getiriyorlar. Ancak çok fazla talep var. Yer darlığı, diş ünitesi sayılarının yetersizliği sebebiyle hasta taleplerini tam karşılayamadığımız için üzüntü duyuyoruz. Kütahya Sağlık Bilimleri Üniversitemiz bünyesinde geçtiğimiz son bir sene içerisinde önemli gelişmeler yaşadık. Fakültemizi yakından bilen ve desteğini her zaman gördüğümüz Rektörümüz Prof. Dr. Vural Kavuncu hocamız ihtiyaçlarımızla özel olarak ilgilendi. Öncelikle çok sayıda genç ve yetenekli akademisyen arkadaşımızı aramıza katarak öğretim üyesi kadromuzu güçlendirdik. Şimdi de fakültemize bağlı yeni açılacak merkez ile birlikte yer sorunumuzu kısmen halletmiş olacağız. Ulaşım açısından hastalarımıza çok daha yakın olacağımız bu yeni yerimizde hem daha fazlaya hastaya hizmet vereceğiz hem de halen uygulamakta olduğumuz sağlık hizmetlerini üst seviyelere çıkaracağız. Bunların arasında implant uygulamaları, çene ameliyatları, ortodonti tedavileri, ileri radyoloji tetkiklerinden dentaltomografi ve ultrason tetkiki ve dental operasyon mikroskobu ile yaptığımız işlemleri sayabilirim. Lisans öğrencilerimizin yanı sıra bizlere emanet edilen,  Cerrahi, Periodontoloji ve Protetik diş tedavisi branşlarında on uzmanlık öğrencimiz bulunmaktadır. Onlar için de iyi bir eğitim olanağı sağlamış olacağız. Bu faaliyetler Türkiye genelinde en iyi fakülteler arasında yer almamızı sağlayacak. Sunulan olanaklar ve yakın ilgisi nedeniyle Rektör hocamıza ve emeği geçen tüm hocalarımız ve idari personele teşekkür ederim”.

Twitter'da paylaş ( 0 )
Facebook'ta paylaş ( 0 )