Teset

Kütahya Sağlık Bilimleri Üniversitesi

GERMİYAN SAĞLIK ÜNİVERSİTEMİZ İÇİN KESİNLEŞTİ

24 Ekim 2019 Perşembe - Görüntülenme: 1209

ÜNİVERSİTEMİZ İÇİN GERMİYAN KAMPÜSÜ KESİNLEŞTİ


Çevre ve Şehircilik Bakanlığı koordinatörlüğünde gerçekleşen görüşmeler sonucu, Kütahya’da bulunan Germiyan Kampüsü’nün Kütahya Sağlık Bilimleri Üniversitemizin (KSBÜ) kampüs alanı olması kesinleşti. Konuyla ilgili bilgileri KSBÜ Rektörümüz Prof. Dr. Vural Kavuncu Ankara’dan verdi.
KSBÜ-Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Bakan Yardımcısı Fatma Varank koordinatörlüğünde; Gençlik ve Spor Bakanlığı Bakan Yardımcısi İhsan Selim Baydaş, Kütahya Valisi Dr. Ömer Toraman, Kütahya Bld. Başkanı Prof. Dr. Alim Işık ve Cumhurbaşkanlığı Strateji ve Bütçe Başkanlığı ve Milli Eğitim Bakanlığı bürokratlarının katılımları ile Kütahya Sağlık Bilimleri Üniversitesi kampüs alanının belirlenmesine yönelik yer seçimi toplantısı gerçekleşti. Rektörümüz Prof. Dr. Vural Kavuncu tarafından yapılan sunum verimli geçti. Komisyon üyeleri Kütahya’yı ve KSBÜ’yü ilgilendiren önemli bir sonuca imza attılar. Alternatif kampüs alanlarının değerlendirildiği toplantıda, üniversitemiz kampüs alanının Germiyan Kampüsü olması komisyon üyeleri tarafından kabul edildi.


“KÜTAHYA’MIZA HAYIRLI OLMASINI TEMENNİ EDİYORUM”
Prof. Dr. Vural Kavuncu konu hakkında şunları söyledi: “Kütahya Dumlupınar Üniversitesi yönetimi ile yaptığımız anlaşma gereği bu yılın başlarında Germiyan Kampüsü arazisini Sağlık Üniversitemize devralmıştık. O dönemde kentimizin yöneticileri, siyasiler, STK’lar ve vatandaşlarımız nezdinde Germiyan Kampüsü üzerinde bir uzlaşı oluşmuştu. Yeni bir kampüs için etüd ve proje çalışmalarına başlamak üzere iken Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından yayımlanan bir genelge ile üniversitelerin yeni yerleşim alanlarının onaylanması için fizibilite raporu, jeoloji raporu, kentleşme faktörleri gibi çalışmaların yapılması zorunlu kılındı. Milletvekillerimiz Ahmet Tan, İshak Gazel ve Ceyda Çetin Erenler ile birlikte bakanımızı ziyaret ederek Germiyan Yerleşkesi konusunda hem ortak uzlaşımızı bildirmiş hem de sürecin hızlanmasını talep etmiştik. Çalışma arkadaşlarımızın yoğun gayretleri ile istenilen bilgileri en hızlı şekilde temin ettik. Sayın Valimiz Dr. Ömer Toraman, Belediye Başkanı Prof. Dr. Alim Işık ve çalışma arkadaşlarımızla birlikte, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Bakan Yardımcısı Fatma Varank başkanlığında toplanan komisyona sunduk. Toplantıda alternatif kampüs alanlarıda değerlendirildi ve sonucunda Sağlık Üniversitemizin yeni kampüs alanının Germiyan Kampüsü olması kabul edildi. Kentimizin yöneticileri, milletvekilleri, STK’lar ve vatandaşlarımızın birlikte hareket etmesi sonucu kısa sürede bu aşamaya ulaştık. En yakın zamanda etüt ve proje çalışmalarına başlayarak, projeyi yatırım teklifini hazır hale getireceğiz. Kütahya’mıza değer katacak yepyeni bir şehir üniversitesi olma yolunda önemli bir aşama olarak gördüğümüz bu gelişmenin hayırlı olmasını temenni ediyorum.” 

Twitter'da paylaş ( 0 )
Facebook'ta paylaş ( 0 )