Teset

Kütahya Sağlık Bilimleri Üniversitesi

KSBÜ'DE FUAT SEZGİN PANELİ YOĞUN BİR İLGİYLE GERÇEKLEŞTİ

22 Ekim 2019 Salı - Görüntülenme: 3045

Kütahya Sağlık Bilimleri Üniversitemizde (KSBÜ) Fuat Sezgin’i anma paneli düzenlendi. Yoğun bir ilgiyle gerçekleşen etkinliğe konuşmacı olarak Kırıkkale Üniversitesi (KKÜ) Rektörü Prof. Dr. Ersan Aslan ve Nevşehir Hacı Bektaş Veli Üniversitesi (NEVÜ) Rektörü Prof. Dr. Mazhar Bağlı katıldılar. Panelin ardından KSBÜ “Prof. Dr. Fuat Sezgin Okuma Salonu”nun açılışı gerçekleşti.

KSBÜ- 2019 yılı T.C. Cumhurbaşkanlığı tarafından “Prof. Dr. Fuat Sezgin Yılı” olarak ilan edilmişti. Kütahya Sağlık Bilimleri Üniversitemiz Tıp Fakültesi Konferans Salonu’nda ise değerli akademisyen adına anma yılı nedeniyle panel düzenlendi.  Etkinliğe KKÜ Rektörü Prof. Dr. Ersan Aslan ve NEVÜ Rektörü Prof. Dr. Mazhar Bağlı dışında Kütahya’nın protokolü de katılım sağladı. Yoğun bir ilgiyle gerçekleşen panelin açılış konuşmasını Sağlık Üniversitemiz Rektörü Prof. Dr. Vural Kavuncu yaptı.

“2019 YILININ PROF. DR. FUAT SEZGİN OLARAK İLAN EDİLMESİNDEN DOLAYI CUMHURBAŞKANIMIZA MİNNETTARIM”

Rektör Kavuncu bu panelin Fuat Sezgin’i anmak için gerçekleştirildiğini ifade ederek, “Bu yılın başında Cumhurbaşkanlığımız himayesinde Külliye’de Fuat Sezgin’i anma etkinliği düzenlendi. İtirafta bulunmam gerekirse ben böyle değerli bir bilim insanından çok fazla haberdar değildim. İslam dünyası günümüzdeki durumları veya gösterilmeye çalışılan durumları itibariyle her daim hor görülen, aşağılanan ve ezilmişlik içinde kendini hissetmesini sağlayacak öğelerle dolu. Zannedilir ki bugün ulaşılan bu mertebeler, bu imkanlar sadece İslam dünyası dışındaki kişiler tarafından oluşturulmuş. Biz tıpta da öyleyiz. Hipokrat ile başlar Hipokrat ile bitiririz. Halbuki bugün örneğin İbn-i Sina’nın kitapları referans kitapları olarak var ise eğer; nice diğer alanlarda örneğin geometri, fizik, felsefe, edebiyat vb. alanlarda önemli Müslüman bilim adamları da var. Bu insanların ortaya çıkarılıp, okunması gerekmektedir. Müslümanlar arasında katkıda bulunan çok değerli bilim insanların başında rahmetli Fuat Sezgin hoca geliyor. Bu farkındalığı oluşturmak için 2019 yılının Prof. Dr. Fuat Sezgin olarak ilan edilmesinden dolayı Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’a minnettarım.” diye konuştu. 

“MÜSLÜMANLAR, İLİMLER TARİHİNDEKİ MUAZZAM YERLERİNİ BİLMEDİKLERİ VEYA YANLIŞ BİLDİKLERİ İÇİN; AVRUPALILAR KARŞISINDA BÜYÜK BİR AŞAĞILIK DUYGUSU İÇİNDELER”

KSBÜ Rektörümüz Prof. Dr. Vural Kavuncu’nu açılış konuşmasının ardından kürsüye gelen KKÜ Rektörü ve 2019 Fuat Sezgin Yılı Koordinatörü Prof. Dr. Ersan Aslan, Fuat Sezgin’in hayatı hakkında sunum yaptı. Rektör Aslan, Prof. Dr. Fuat Sezgin’in insanlık ve Müslümanlar için ne kadar değerli bir bilim insanı olduğuna dair dikkat çekerek,“Prof. Dr. Fuat Sezgin kendisini bilime adamış çok değerli bir hocamızdı. Kendisi Almanya’nın Frankfurt şehrinde yaşarken, 3 yer arasında mekik dokurdu. Bunlar ev, üniversitesi ve havalimanıydı. Normalde günde 18 saat; hatta 93 yaşında bile günde 13- 14 saat çalışıyordu. Bilim sevdalısı bir insandı. Atalarımızın bizlere bırakmış olduğu bilim mirasına dikkat çekmek için çok yoğun çalıştı. Fuat hocamız, ‘Müslümanlar, ilimler tarihindeki muazzam yerlerini bilmedikleri için veya yanlış bildikleri için; Avrupalılar karşısında büyük bir aşağılık duygusu içindeler. Benim amacım, onlara atalarının ilimler tarihindeki muazzam yerlerini göstermek ve öğretmektir’ ifadelerini kullanarak Müslümanların aslında çok güçlü bilim insanlarına sahip olduğunu hatırlatmak istemiştir. Kendisini rahmetle anıyorum.” dedi.

“TÜRKİYE BU COĞRAFYADA İNSAN OLMANIN YAKIŞIR BİR STANDARDI KÜRTLERE SUNAN TEK ÜLKEDİR”

KKÜ Rektörü’nün Prof. Dr. Fuat Sezgin sunumu sonrası söz alan NEVÜ Rektörü Prof. Dr. Mazhar Bağlı ise şuan Müslümanların bulunduğu durumun iç açıcı olmadığının altını çizerek, “Tekonolojide, üretimde, siyasal sorunlarda ve pek çok alanda büyük sorunlarımız var. Hepsinin farkındayım ve kabul ediyorum. Fakat dünyada bizim zannettiğimizden çok daha büyük ve derin bir kriz var. İnsanlık adına derin bir problem var. Bizden Batılılar ne istedi şimdiye kadar? Bize dediler ki siz demokrasi standardını yükseltirseniz, biz sizinle birlikte medeni çağdaş dünyanın onurlu birer bireyi olarak insanlık için yeni değerler üretebiliriz. Biz 200 yıl boyunca demokrasi standardımızı yükseltmek istedik. Ama Batı bizim ülkemize zarar veren terör örgütlerine sahip çıkıyor. Örneğin FETÖ. Avrupa’nın bazı ülkeleri FETÖ üyelerine sahip çıkıyor. Onları önemli yerlere getiriyorlar. Veya PKK terör örgütü. Bir Kürt olarak söylüyorum. Bu PKK denilen katil, affedersiniz it sürüsü örgüt bizi temsil etmiyor. Batılılar bizi hiçbir şekilde Kürt olarak muhatap almıyor ama elinde bir silah olan cani birisini Kürt olarak kabul ediyorlar. PKK’lı olmadan Kürt olamıyor muyuz? Niye çünkü biz Türkiye’yi seviyoruz. Türkiye bu coğrafyada insan olmanın yakışır bir standardı Kürtlere sunan tek ülkedir.  Batı ise Türkiye’nin Kürtlere düşmanlık ettiğini göstermektedir. Dolayısıyla Batı’nın insanlık için ortak değer üretme imkanları yok artık.” ifadelerini kullandı.

“İSLAM MEDENİYETİ İLİM MEDENİYETİDİR”

Rektör Bağlı bunun dışında İslam dininin öneminden bahsederek, İslam medeniyetinin temellerinden söz etti. NEVÜ Rektörü Prof. Dr. Mazhar Bağlı İslam medeniyeti hakkında, “İslam medeniyeti ilim medeniyetidir. İslam medeniyetinin kendine özgü en belirgin niteliği, kuşkusuz ‘ilim’ kavramıdır.” diyerek kendi değerlerimize sahip çıkmamızı ve o yüzden Cumhurbaşkanlığı tarafından ilan edilen “2019 Fuat Sezgin Yılı” için müteşekkir olduğunu iletti.

Panelin sonunda Rektör Kavuncu konuşmacılara ve KSBÜ kütüphanesi için kitap bağışında bulunan Sabahat Sarıbatır’a hediye takdim ederek, şükranlarını sundu.

KSBÜ “PROF. DR. FUAT SEZGİN OKUMA SALONU”NUN AÇILIŞI GERÇEKLEŞTİ

Panelin ardından açılışını gerçekleştirmek için KSBÜ “Prof. Dr. Fuat Sezgin Okuma Salonu”na geçildi. Rektörler ve Kütahya protokolü okuma salonunun açılışı için kurdele kestiler. Rektörler, Prof. Dr. Fuat Sezgin adına düzenlenen köşede Prof. Dr. Fuat Sezgin’in kitaplarını incelediler.

AKADEMİ LOUNGE’DE MÜZİK DİNLETİSİ

Okuma salonunun açılışın ardından KSBÜ Akademi Lounge’ye geçildi. Yeni yapılan salonu inceleyen rektörler ve Kütahya protokolü, müzik dinletisi eşliğinde Kütahya manzarasının tadını çıkardılar. KKÜ Rektörü Prof. Dr. Ersan ve NEVÜ Rektörü Prof. Dr. Mazhar Bağlı, Sağlık Üniversitemiz gazetesini inceleyip, “Kütahya’yı tanımadan mezun olunmayacak” başlığını çok beğendiklerini dile getirerek, aynı başlığı kendi şehirleri için de uygulayabileceklerini söylediler.

Twitter'da paylaş ( 0 )
Facebook'ta paylaş ( 0 )