Teset

Kütahya Sağlık Bilimleri Üniversitesi

KÜTAHYA’DA 2. EKONOMİ TOPLANTISI GERÇEKLEŞTİ

18 Ekim 2019 Cuma - Görüntülenme: 1330

2019 yılının 2. İl Ekonomi Toplantısı gerçekleşti. Bor madeni hakkında görüşülen toplantıya Rektörümüz Prof. Dr. Vural Kavuncu ile birlikte Rektör Yrd. Hasan Emre Aydın katılım sağladı.

Kütahya Valisi Dr. Ömer Toraman başkanlığında Hilton Otel’de düzenlenen toplantıya; Kütahya Milletvekili Ahmet Tan, Kütahya Belediye Başkan Vekili Ahmet Damcı, Kütahya Sağlık Bilimleri Üniversitemiz (KSBÜ) Rektörü Prof. Dr. Vural Kavuncu, Dumlupınar Üniversitesi (DPÜ) Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Hasan Göçmez, Kütahya Ticaret ve Sanayi Odası (KÜTSO) Başkanı İsmet Özotraç, KÜTSO Meclis Başkanı Nafi Güral, Güral Porselen Yönetim Kurulu Başkanı ve Macaristan Fahri Konsolosu İsmet Güral, İl Genel Meclisi Başkanı Musa Yılmaz, STK Temsilcileri, oda başkanları, akademisyenler, daire müdürleri, sanayiciler ve iş adamları katıldı.

Toplantının açılış konuşmasını Kütahya Valisi Dr. Ömer Toraman yaptı.

“HER TOPLANTININ TEK BİR KONUSU OLACAK”

Yılda iki kez gerçekleştirilen Ekonomi Toplantıları’nda bir konu seçileceğini ve o konuda yoğunlaşılacağını kaydeden Vali Dr. Ömer Toraman, “İstişare mekanizmalarını önemsiyoruz. Ekonomi, çok paydaşlı bir alan. Dolayısıyla yalnızca kamu yaklaşımıyla ele alınmamalı. Belirlenen konuların asıl aktörleri olan STK’lar, akademisyenler ve iş adamlarını da toplantılarımıza dahil ederek daha verimli ve etkin sonuçlar elde edeceğimize inanıyor, umumi müzakere yapalım istiyoruz.” dedi.

“POTANSİYELİMİZİ İYİ BİLMELİ VE DEĞERLENDİREBİLMELİYİZ”

Üzerinde en çok konuşulan ve önemli bir rezervi Kütahya’da bulunan bor madeninin potansiyelinin ve gerçeklerinin ele alınacağının altını çizen Vali Toraman, “Realite neyse o tahakkuk eder, o gerçekleşir. Türkiye’deki bor rezervlerinin önemli bir kısmına sahibiz. Dolayısıyla potansiyelimizi iyi bilmeli ve bu potansiyelden yola çıkarak realiteye uygun bir yaklaşım sergilemeliyiz. Mevcut durumu iyi tespit edip bunu değerlendirmeliyiz.” ifadelerini kullandı.

“KENDİMİZE GÜVENMEMİZ GEREKİYOR”

İllerin refah ve yaşanabilirlik seviyesini artırmada tatlı bir rekabet içerisinde olduğunu belirten Vali Dr. Ömer Toraman, Kütahya’nın sanayi ve ekonomide Türkiye genelinde iyi bir noktada yer aldığını söyledi. Daha iyisi için iş birliği ve ortak akılla hareket edilmesinin gerekliliğine dikkat çeken Vali Toraman, “Çok ciddi üretim yapan firmalarımız; dünya çapında, ülke çapında tanınmış iş adamlarımız var. Hepsiyle gurur duyuyoruz. Kimsenin elinde sihirli bir değnek yok. Daha iyisi için daha çok çalışacağız. Kendi bilgimize, gücümüze, kaynağımıza güvenmemiz gerekiyor” dedi. Vali Dr. Ömer Toraman’ın konuşmalarının ardından Mühendislik Fakültesi Metalurji ve Malzeme Mühendisliği Bölümü öğretim üyelerinden DPÜ Ar-Ge’den sorumlu Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Hasan Göçmez, DPÜ tarafından yapılan bor madeni çalışmaları hakkında bir sunum yaptı.

"EN BÜYÜK BOR REZERVİ EMET'TE"

Göçmez; bor rezervleri, bor ve türevlerinin kullanım alanları, bor projeleri, lisansüstü tezler, makaleler, bor ile ilgili gerçekleştirilen örnek çalışma – zirkonyum diborür, Teknoloji Hazırlık Seviyesi (THS), ve üniversite sanayi işbirliği, devam eden ve planlanan çalışmalar hakkında bilgiler verdi. Dünya’nın en büyük bor rezervinin Emet’te bulunduğunu belirten Göçmez, bor madeninin savunma sanayi, otomotiv, uzay ve havacılık, nükleer endüstri ve tıp, aşındırıcı ve refrakter, elektronik alanlarında kullanıldığını söyledi. Bor madeninin katma değeri yüksek olan ürünlere dönüştürülüp, kullanım alanlarının geliştirilmesi gerektiğini kaydeden Göçmez, bu noktada üniversite ve sanayi işbirliğinin önemine dikkat çekti.

“KÜTAHYA’DA 2 MİLYON TON ÜRETİM VAR”

Toplantıda Maden ve Petrol İşleri Genel Müdürlüğü Endüstriyel Minareller Daire Başkanlığı I (b) ve (IV) Grubu Madenler Koordinatörü Okan Sayın bir sunum yaptı. Sayın, katılımcılara Kütahya ölçeğinde maden ruhsatları ve bor madeninin değerlendirilmesi konusunda bilgiler verdi. Türkiye’de 8 yerde ruhsatlı bor işletme faaliyetinin yürütüldüğünü aktaran Sayın, 3 ruhsata sahip Kütahya’da 2 milyon ton üretim yapıldığını söyledi.

“250’DEN FAZLA ALANDA KULLANILIYOR”

Ulusal Bor Araştırma Enstitüsü (BOREN) uzmanlarından Dr. Sinem Karakaş da BOREN ve Bor Ar-Ge çalışmaları hakkında katılımcılara sunum eşliğinde bilgiler verdi. Bor madeninin sanayinin tuzu olduğunu ifade eden Karakaş, borun sanayinin 250’den fazla alanında kullanıldığını aktardı.

“EMET, BORİK ASİT ÜRETİM ÜSSÜ OLACAK”

Son olarak ETİ Maden A.Ş. Strateji Geliştirme Dairesi Başkanı Uğur Aydoğan söz aldı. Aydoğan, “Bor sektörüne bakış – Bor’da yeni vizyon” başlıklı bir sunum yaptı.

ETİ Maden A.Ş. Strateji Geliştirme Dairesi Başkanı Uğur Aydoğan, Kütahya’nın Emet ilçesinin 2023 yılı vizyonunda “borik asit üretim üssü” olarak belirlendiğini açıkladı.

Aydoğan, “Kütahya ve Emet için çok ciddi bir vizyon. Bunlar üst politika belgeleriyle oluşturulmuş, tamamen sektöre, ürüne, kaynağa odaklanma ve bunu en ekonomik şekilde piyasaya arz edilmesi yönünde.” dedi.

2. İl Ekonomi Toplantısı, DPÜ Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Hasan Göçmez moderatörlüğünde yapılan müzakere ve soru-cevap kısmıyla sona erdi.

Twitter'da paylaş ( 0 )
Facebook'ta paylaş ( 0 )