Teset

Kütahya Sağlık Bilimleri Üniversitesi

Sağlık Üniversitesi, Amerika Birleşik Devletleri'nden Dünyaca Ünlü Romatoloğu Ağırladı

08 Temmuz 2019 Pazartesi - Görüntülenme: 2016

Pakistan kökenli Amerikalı Romatolog Prof. Dr. Muhammed Asim Khan, Sağlık Üniversitemiz Rektörü Prof. Dr. Vural Kavuncu’yu ziyaret etti. 

KSBÜ- Romatoloji alanında dünyanın en tanınan bilim insanlarından birisi olan Prof. Dr. Muhammed Asim Khan; 20 yıllık dostu, Kütahya Sağlık Bilimleri Üniversitesi (KSBÜ) Rektörü Prof. Dr. Vural Kavuncu’yu ziyaret etti. Amerikalı romatolog, Üniversitemiz Rektörlük binasına girerken Rektör Kavuncu tarafından bir jestle karşılandı. Rektörlük binası girişinde Prof. Dr. Khan, kendisinin yaptığı bir yağlıboya eseri ve üzerinde “Muhammed Asim Khan, Üniversitemize Hoş Geldiniz” yazısı olan görsel ekran ile karşılaştı. Amerikalı romatolog bu durum karşısında duygulanarak, mutluluğunu ifade etti ve ardından çizdiği resmin içindeki sembolleri anlattı. Rektör Kavuncu, Prof. Dr. Khan’ın ziyaretinden duyduğu memnuniyeti dile getirerek, bu kadar önemli bir insanı ve dostu Kütahya’da ağırlamanın onurundan bahsetti. 

AMERİKALI ROMATOLOG HASTANE PERSONELİNİN İLGİSİNDEN ÇOK MEMNUN KALDI 

Alanında başarılı olan Pakistan kökenli Amerikalı Romatolog Prof. Dr. Muhammed Asim Khan ardından Rektörümüz Prof. Dr. Vural Kavuncu ile birlikte KSBÜ Hastanemizi ziyaret etti. Khan’ın oğlu Reza bir gün öncesinden rahatsızlanarak KSBÜ Hastanesine yatmıştı. Oğlunu ziyaret eden Asim Khan’a, hekimler tarafından yapılan müdahaleler sonucunda, oğlunda önemli olabilecek bir sağlık sorununun tedavi edildiği iletildi. Amerikalı romatolog, hastane ve doktorlarımızdan duyduğu memnuniyeti dile getirdi. Khan, yakın zamanda A.B.D.’ye eğitim amaçlı gidecek olan Genel Cerrahi Anabilim Dalı’ndan (AD) Doç. Dr. Sezgin Zeren’e ve Radyoloji AD’den Doç. Dr. Mehmet Korkmaz’a iletişim bilgilerini vererek, Amerika’da kendileri ile iletişimde bulunmalarını istedi. Pakistan kökenli Amerikalı doktor bunun dışında Tıp Fakültesi öğrencileri ile sohbet ederek, önemli tavsiyelerde bulundu.

 “İYİ OLACAK HASTANIN DOKTOR AYAĞINA GELİR” SÖZÜ GERÇEK OLDU 

Hastane ziyareti esnasında Amerikalı Romatolog Prof. Dr. Khan halk diliyle “Ahmet Mete Işıkara Hastalığı” olarak bilinen, aynı zamanda kendisinin de ileri aşama muzdarip olduğu “Ankilozan Spondilit” hastalığı bulunan bir hastane ziyaretçisini gördü ve hemen ilgilenerek hastalığı ve tedavisi hakkında bilgi aldı. Prof. Dr. Khan hastanın muayenesini yaparak, İstanbul’da takibini yapan doktorunu aradı. Aslen Kütahyalı olup, İstanbul’da yaşayan ve babasının ameliyatı için hastanede bulunan hasta bir anda dünyanın en önemli hocalarından birisiyle karşılaşıp, özel ilgi ve tavsiyelerini almanın şaşkınlığı ve mutluluğunu yaşadı. Bu durum Türkçemizde “İyi olacak hastanın doktor ayağına gelir” özdeyişini hatırlattı. 

EŞİNİN NESLİ TÜRK BOYLARINA UZANIYOR

Amerikalı Romatolog Prof. Dr. Muhammed Asım Khan’ın eşinin nesli Selçuklu dönemlerinde Kayseri-Malatya hattında yerleşmiş Danişment Türk boylarına uzanıyor. Prof. Dr. Khan Türkiye’ye ve Türklere karşı özel bir sempati duymakta olup, soru ve yorumlarıyla gelişmeleri yakından takip ettiğini gösterdi.

İSMET GÜRAL’IN YAKIN ARKADAŞI 

Pakistan kökenli Amerikalı Romatolog Prof. Dr. Khan ilimizin önemli sanayici ve iş insanlarından birisi olan İsmet Güral ile de uzun süreli bir dostluğu olduğunu belirtti. Bu nedenle İsmet Güral’ın da Prof. Dr. Khan’ı özel olarak ağırladığı öğrenildi. Sıcak ve sempatik tavırları ile gönülleri kısa sürede fetheden Prof. Dr. Khan ilk defa geldiği Kütahya ve Sağlık Üniversitesi ile ilgili olumlu izlenimlerini övücü sözleriyle birlikte her yerde bahsedeceğini ifade etti.

Twitter'da paylaş ( 0 )
Facebook'ta paylaş ( 0 )