Teset

Kütahya Sağlık Bilimleri Üniversitesi

Sağlık Üniversitesi Doktoru Can Özlü: “Kan Ver Can Ver”

17 Haziran 2019 Pazartesi - Görüntülenme: 1553

Kütahya Sağlık Bilimleri Üniversitesi (KSBÜ) Hastanesi Doktoru Can Özlü, Üniversitemiz adına Avrupa Birliği ve Sağlık Bakanlığı tarafından düzenlenen kan nakli toplantısına katıldı. “14 Haziran Dünya Gönüllü Kan Bağışçıları Günü” kapsamında organize edilen etkinlikte, kan bağışının önemi vurgulandı.

KSBÜ (Ankara)- Kütahya Sağlık Bilimleri Üniversitesi (KSBÜ) Hastanesi Hematoloji Doktoru Can Özlü, Üniversitemiz adına Avrupa Birliği ve Sağlık Bakanlığı tarafından düzenlenen “Türkiye’de Kan Transfüzyon Yönetim Sistemin Geliştirilmesi İçin Teknik Yardım Projesi” isimli toplantıya katıldı. “14 Haziran Dünya Gönüllü Kan Bağışçıları Günü” kapsamında organize edilen etkinliğe dünyanın ve Türkiye’nin farklı bölgelerinden doktorlar katılım sağladı.

KAN VER CAN VER”

Sağlık Üniversitesi adına toplantıya katılan hematoloji doktoru Can Özlü, kan naklinin önemine vurgu yaparak şunları söyledi: ‘’Kan ve kan ürünlerine duyulan ihtiyaç evrensel olmakla birlikte, ülkeler için de güvenli kan ve kan ürünlerine erişim kritik bir ihtiyaçtır. 14 Haziran Dünya Gönüllü Kan Bağışçıları Günü, dünyada her yıl düzenlenen ve kan bağışının öneminin vurgulandığı bir gündür. Ülkemizde de Avrupa Birliği ve Sağlık Bakanlığı tarafından güne özgün toplantı organize edilmektedir. Bu etkinliğe sağlık çalışanları, hekimler, hemşireler, sivil toplum kuruluşları vb. katılım sağlamaktadır. 14 Haziran aynı zamanda kan grubu sistemini bulan, Nobel ödüllü Karl Landsteiner'in da doğum günüdür. Bilindiği gibi kan dışarıda üretilmemektedir ve kaynağı sadece insanda bulunmaktadır. O yüzden kan bağışı hayati önem taşımaktadır. Bir ünite kan bağışı en az üç hasta hayatına umut olmaktadır. O yüzden kan ver can ver diyorum.’’

Twitter'da paylaş ( 0 )
Facebook'ta paylaş ( 0 )