Teset

Kütahya Sağlık Bilimleri Üniversitesi

Ksbü Ailesi Cumhurbaşkanımızın Toplantısına Katıldı

04 Haziran 2019 Salı - Görüntülenme: 606

2019 Prof. Dr. Fuat Sezgin Yılı münasebetiyle, Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’ın teşrifleriyle Cumhurbaşkanlığı Külliye’sinde gerçekleştirilen toplantıya, Üniversitemiz Rektörü Prof. Dr. Vural Kavuncu ile birlikte Üniversitemiz öğretim üyeleri ve öğrencileri katıldı.

KSBÜ (Ankara)- Rektörümüz Prof. Dr. Vural Kavuncu, Tıp Fakültesi Dr. Öğr. Üyesi Selçuk Özkan, Sağlık Bilimleri Fakültesi Dr. Öğr. Üyesi Çiğdem Ökten, Tıp Fakültesi öğrencisi Yusuf Salih Küçük ve Diş Hekimliği Fakültesi öğrencisi Merve Nur Polat ile birlikte, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın teşrifleriyle, Cumhurbaşkanlığı Külliyesi Millet Kongre ve Kültür Merkezi’nde düzenlenen ‘2019 Prof. Dr. Fuat Sezgin Yılı Toplantısı’na katıldı.

‘’İLİM İNSANLARINA SAHİP ÇIKMADIĞINIZDA ALMAN SAHİP ÇIKAR’’

Toplantı’da Cumhurbaşkanımız Erdoğan, Prof. Dr. Fuat Sezgin’i andı. Cumhurbaşkanı Erdoğan, Prof. Dr. Sezgin’in 1960 darbesinin ardından İstanbul Üniversitesi'nden uzaklaştırılmasına ise tarihimizin en büyük ayıplarından biri olduğunun altını çizdi. Erdoğan şöyle devam etti: ‘’ İlim insanlarına sahip çıkmadığınızda Alman sahip çıkar. Bizim kıymetini bilmediğimiz hocamıza Almanya'nın sahip çıkması boşa değildi (…). İlme sevdalıysanız ilmin, ilim adamlarının önünü açacaksınız, biz bunu yaptık. Bilim insanlarımıza birikimlerini ülkemizde değerlendirecekleri zemini hazırlamaya başladığımızı gösteriyoruz. Önümüzdeki dönemde ülkemizi tüm bilim insanları için çok daha önemli bir cazibe merkezi haline getireceğiz.’’

PROF. DR. FUAT SEZGİN KİMDİR?

1924 yılında Bitlis’te doğan Prof. Dr. Fuat Sezgin, 1960 darbesinin ardından İstanbul Üniversitesi’nden uzaklaştırıldıktan sonra Türkiye'den ayrılarak Frankfurt Üniversitesi'nde çalışmalarına devam etti. Cabir ibn Hayyan konusunda 1965'te yazdığı ikinci doktora tezini Frankfurt Üniversitesi’nde sundu. Bir yıl sonra profesör oldu. İslam Bilimler Tarihi açısından dünyada tek olma özelliğine sahip 45 bin cilt kitabın bulunduğu ve İslam kültür çevresinde yetişen bilim insanlarının buluşlarının 800’den fazla örneğin sergilendiği İslam Bilim Tarihi Müzesi’ni Frakfurt’ta kurdu.  

Twitter'da paylaş ( 0 )
Facebook'ta paylaş ( 0 )