Teset

Kütahya Sağlık Bilimleri Üniversitesi

Ebeler Gününü Kutladık

15 Mayıs 2019 Çarşamba - Görüntülenme: 901

Üniversitemizde Dünya Ebeler Günü kapsamında, ‘’Ebeler Kadın Haklarının Savunucularıdır’’ temalı etkinlik gerçekleşti.

KSBÜ (Kütahya)- ‘’Ebeler Kadın Haklarının Savunucularıdır’’ temalı etkinliğin açılış konuşmasını Rektörümüz Prof. Dr. Vural Kavuncu yaptı. Kavuncu ebelik mesleğinin önemini vurgulayarak şöyle devam etti: ’’İnsanın ilk çığlından itibaren yanında oluyorsunuz. Daha sonraki aşamalarda da görev alıyorsunuz. Yapmış olduğunuz görevler doğrultusunda insanlara duygusal anlamda bir şekilde dokunuyorsunuz. Hele o ilk anlar, yani çocuğun doğduğu an unutulmayacak anlardır.  Doğrusu bizler de çocuklarımızın doğduğunda yanında bulunan ekibi saygıyla anarız. Ebelerimizin günü tekrarkutlar, öğrencilerimizin de geleceğinin parlak olmasını temenni ederim.’’  

Rektörümüzün ardından Rektör Yardımcımızı ve Sağlık Bilimleri Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Duygu Perçin Renders bir konuşma gerçekleştirdi. Renders, ebelik mesleğinin profesyonelleşmesi ve akademik alanda güçlenmesine değinerek, ‘’Anne ve bebek ölümleri azalmıştır. Son rakamlara göre Türkiye’de doğum esnasında anne ölümleri 100.000 de 70’den, 100.000 de 14’e kadar gerilemiştir. Bebek ölümleri ise 1000’de 40’dan, 1000’de 7’ye düşmüştür. Ebelerimiz çok kıymetlidir. Onlar bizleri yaşatmakta ve insanların önemli anlarında yanlarında bulunmaktadır. Hatta sadece kadın haklarının değil, tüm insanların savunucularıdır.’’ diye konuştu.

Ebelik Bölümü Başkanı Dr. Öğr. Üyesi Ayşegül Durmaz, böyle bir etkinlik gerçekleştirmenin mutluluğunu dile getirerek, başta Rektör Kavuncu ve Rektör Yardımcısı Renders olmak üzere tüm emeği geçenlere teşekkür etti. Etkinlikte Eskişehir Osmangazi Üniversitesi Ebelik Bölümü Başkanı Prof. Dr. F. Deniz Sayıner, Kütahya Barosu Yönetim Kurulu Üyesi Av. Buket Güngör ve alanında başarılı ebeler konuşma yaptı. Rektör Kavuncu konuşmacıları tebrik ederek, hediye takdim etti. Konuşmalar dışında öğrenciler ebelik hakkında bir tiyatro gösterisi gerçekleştirdi. Gün anısına düzenlenen afiş yarışmasını ise ebelik bölümü öğrencisi, ‘’Dokunmaktan Korkma’’ başlıklı afişi ile Betül Duru kazandı. Duru’ya ödülünü Rektör Hocamız takdim etti. Etkinliğin sonunda toplu olarak hatıra fotoğrafları çekildi ve ardından veda edildi.  

Twitter'da paylaş ( 0 )
Facebook'ta paylaş ( 0 )