Teset

Kütahya Sağlık Bilimleri Üniversitesi

Üniversitemiz Hastanesinde Koldan Alınan Dokuyla Dil Yaptılar

03 Mayıs 2019 Cuma - Görüntülenme: 2500

Üniversitemiz Evliya Çelebi Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde 62 yaşındaki hastanın kolundan alınan damarlı dokuyla, hastaya dil ve ağız tabanı yapıldı.

KSBÜ- 62 yaşındaki Nuriye Kara’nın dil kanseri nedeniyle ağız tabanı, çene kemiği, dilin yarısı ve boynunda çıkan tümörler 5 saatlik ameliyatla temizlendi. Kolundan alınan damarlı dokuyla hastaya dil ve ağız tabanı yapıldı, çene kemiğine de titanyum plak konuldu.

Nuriye Kara 1,5 yıl önce dilinde çıkan yara hızla büyüdü. Yaralar nedeniyle yemek yiyemez hale gelen ve çok ağrı çeken Nuriye Kara, Üniversitemiz Evliya Çelebi Eğitim ve Araştırma Hastanesi Kulak Burun Boğaz Kliniği'ne başvurdu. Burada yapılan incelemelerde hastanın dil kanseri olduğu ve tümörün ağzından boynuna sıçradığı belirlendi.

Klinikte görevli Uz. Dr. Mehmet Ege Akça ve Uz. Dr. Hamdi Taşlı tarafından 5 saatlik ameliyatla Nuriye Kara’nın tümör kaplı dili, ağız tabanı ve çene kemiğinin yarısı alındı.

Hastanenin Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi bölümünden Uzm. Dr. Furkan Karabulut ve Dr.Öğr.Üyesi Anvar Ahmedov da Nuriye Kara’ya ameliyathaneden çıkmadan 4 saatlik operasyonla kolundan alınan damarlı dokuyla, yeniden dil ve ağız tabanı yaptı. Hastanın çene kemiğine de plak konuldu.

Uz. Dr. Mehmet Ege Akça hastanın durumunun iyi olduğunu bildirdi.

Rektörümüz Prof. Dr. Vural Kavuncu, ameliyatı gerçekleştiren ekibi kutlayarak, başarılarının devamını diledi.